česká premiéra audi q3 | Nové modely | autoweek.cz

Česká premiéra Audi Q3

Česká premiéra Audi Q3

07.06.2011 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na brněnského Autosalonu Audi představilo zcela nové kompaktní SUV Audi Q3.

Kompaktní exkluzivní SUV Audi Q3 se ve světové premiéře představilo na autosalonu v Šanghaji. Toto třetí, dosud nejmenší SUV značky Audi, vzniklo na stejné platformě jako Volkswagen Tiguan (tj. modulové platformě VW A5 resp. PQ35) s motory a převodným ústrojím uloženými napříč. Jedná se o další přírůstek do hodně nabitého segmentu, v němž zatím kraluje BMW X1, nicméně brzy sem přijde Range Rover Evoque a připravovaný Mercedes GLC. Audi Q3 bylo jako třídveřový koncept představeno v roce 2009, ale nyní přichází s pětidveřovou karoserií.

Audi Q3 logicky nese řadu stylistických prvků svých větších sourozenců. Především s Q5 se dá najít řada podobností. Současně se ale jedná o svébytný koncept karoserie ve stylu kupé. Rovněž interiér je zcela ve stylu Audi včetně sdruženého ovladače MMI a možnosti volby špičkové hifi-aparatury Bose.

Oproti svým konkurentům by Q3 mělo mít výhodu ve velmi lehké konstrukci využívající hliníkové díly karoserie kombinované s nosnou strukturou z vysokopevnostní oceli. Hmotnost vozu se proto pohybuje kolem 1500 kg. Navíc by při jízdě na silnici mělo těžit z velmi dobré aerodynamiky, pečlivě dolaďované v aerodynamickém tunelu (součinitel aerodynamického odporu cx=0,32).

Délka vozu  je 4390 mm. K dispozici budou verze s pohonem předních kol a samozřejmě i s pohonem všech kol quattro.

Výroba Audi Q3 se rozebíhá ve španělském závodě Seatu v Martorellu. Cílem je produkce 100 000 vozů ročně. Jeho hlavními trhy mají být kromě Evropy též Rusko a Čína (ne náhodou se tento vůz představil v Šanghaji nejprve jako koncept a posléze i v sériové podobě), do dvou let by se ale měl objevit i v USA.

Audi Q3 přijde na český trh na přelomu září a října. Jeho základní cena byla stanovena na 698 500 Kč za verzi 2,0 TDI (140 k).

  • Česká premiéra Audi Q3
  • Česká premiéra Audi Q3
  • Česká premiéra Audi Q3
  • Česká premiéra Audi Q3