škoda rapid spaceback: nekonvenční hatchback | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Rapid Spaceback: nekonvenční hatchback

Škoda Rapid Spaceback: nekonvenční hatchback

15.07.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Automobilka Škoda často přichází s modely a karoseriemi, které vybočují z běžných standardů. Plně to platí i o zcela novém modelu Škoda Rapid Spaceback. Škoda jej označuje jako hatchback, ale mnohem blíž má ke sportovnímu kombi. Prodávat se začne od října 2013.

Značka Škoda je navzdory problémům posledních měsíců dlouhodobě jednou z nejúspěšnějších evropských značek. Své postavení na evropském trhu neustále posiluje i přesto, že ve své nabídce nemá model řadící se do nejprodávanějšího evropského segmentu - hatchback nižší střední třídy. To se ale změní. Počátkem září se na autosalonu IAA 2013 ve Frankfurtu představí vůbec první kompaktní hatchback z Mladé Boleslavi - Škoda Rapid Spaceback.

"Rapid Spaceback je pro naši značku zásadním milníkem. Otevírá nám dveře do strategicky důležitého segmentu kompaktních hatchbacků," říká předseda představenstva Škoda Auto Winfried Vahland. "Současně je Rapid Spaceback obohacením této třídy, protože mezi hatchbacky přináší klasické vlastnosti vozů značky Škoda, tedy prostornost, praktičnost a promyšlenost. S novým designem naší značky k tomu Rapid Spaceback navíc přidává svěží a dynamický vzhled. Je to zkrátka ideální automobil pro mladé lidi a rodiny: kompaktní, s dynamickým střihem, přitom ale praktický."

Škoda Rapid Spaceback se řadí mezi modely Škoda Fabia a Škoda Octavia. Jako hatchback se proti sedanu (přesněji liftbacku) Rapid orientuje především na západoevropské zákazníky. Dynamickým a svěžím designem se chce zaměřit především na mladší klientelu.

První hatchback značky Škoda v silném segmentu nižší střední třídy už na první pohled zaujme tím, že se vlastně nejedná tak docela o typický hatchback. Je totiž mnohem prostornější, než je obvyklé. Jeho tvary se více přibližují sportovním kombi, která jsou sice velmi úspěšná, ale dosud se objevovala jen u prémiových značek.

Škoda Rapid Spaceback na první pohled zaujme bočním profilem s velkým prosklením mezi sloupky zadními sloupky. Vůz se tak opticky i funkčně odlišuje od svých konkurentů. Silueta Rapidu Spaceback je definována dlouhým rozvorem 2602 mm.

Design přední části se až po střední sloupek shoduje s designem liftbacku. Zadní část vozidla dostala sportovní styl. Standardem je černý difuzor a nechybí ani typický prvek značky Škoda, široké sdružené svítilny s grafikou písmene C.

Nová Škoda Rapid Spaceback bude v Evropě k dispozici se čtyřmi zážehovými a dvěma vznětovými motory s výkony v rozsahu od 55 do 90 kW. Spolu s modelem Spaceback se do nabídky řady Rapid dostává nový motor 1,6 TDI/66 kW. Ve verzi GreenLine dosahuje Rapid Spaceback s tímto motorem spotřebu 3,8 l/100 km, což představuje emise CO2 99 g/km.

Jak už je navenek i ze jména vozu jasné, Spaceback se chlubí mimořádným prostorem pro cestující i jejich zavazadla. Právě nabídkou vnitřního prostoru se nová Škoda řadí mezi špičku hatchbacků v nejsilnějším evropském automobilovém segmentu. Ač je Spaceback na délku o 18 cm kratší než Rapid, nabídkou prostoru pro cestující jsou oba modely stejné. Rapid Spaceback nabízí mezi hatchbacky nižší střední třídy nejvíce místa před koleny (64 mm) a nad zadním sedadlem (980 mm). Také zavazadlový prostor patří s objemem 415 l, resp. 1380 l po sklopení zadních opěradel, k největším ve svém segmentu.

V interiéru najdeme sportovní tříramenný volant, nové dekorační lišty a vzory potahů sedadel. Vůz Rapid Spaceback není jen prostorný, ale také přináší chytrá řešení, například na přání dodávanou mezipodlahu v zavazadlovém prostoru umožňující snadné využití zavazadlového prostoru. Nemusí se vyjímat z vozidla, stačí ji jen přesunout do spodní pozice.

Seznam šikovných řešení samozřejmě zahrnuje mnoho prvků známých již z modelu Rapid, například škrabku na led ve víku palivové nádrže, držák reflexní vesty pod sedadlem řidiče, oboustranný koberec v zavazadlovém prostoru nebo nádobu na odpadky v bočních dveřích. Nechybí ani držák parkovacích lístků, držák multimediálních zařízení, prostor na odložení nápojů vpředu a vzadu nebo kryt zavazadlového prostoru, který lze zasunout za zadní opěradla.

Zájemci o individualizaci budou mít v rámci volitelné výbavy k dispozici několik výrazných designových, ale přitom vysoce funkčních prvků. Jedním z nich je jednodílná pevná panoramatická střecha s tónovaným sklem pokrývající celou střechu a umožňující nerušený výhled na oblohu. Panoramatická střecha plynule přechází do prodlouženého okna zadních dveří. Dynamický dojem podtrhuje černý střešní spoiler.

Bezpečnostní výbava zahrnuje čelní, boční a hlavové airbagy a ESC. Aktivní bezpečnost zvyšují na přání dodávané xenonové světlomety, kontrola tlaku v pneumatikách, přední mlhovky s Corner funkcí, nebo asistent rozjezdu do kopce.

  • Škoda Rapid Spaceback: nekonvenční hatchback
  • Škoda Rapid Spaceback: nekonvenční hatchback
  • Škoda Rapid Spaceback: nekonvenční hatchback
  • Škoda Rapid Spaceback: nekonvenční hatchback
  • Škoda Rapid Spaceback: nekonvenční hatchback
  • Škoda Rapid Spaceback: nekonvenční hatchback
  • Škoda Rapid Spaceback: nekonvenční hatchback
  • Škoda Rapid Spaceback: nekonvenční hatchback