německé automobilky pro grexit? | Aktuality | autoweek.cz

Německé automobilky pro Grexit?

Německé automobilky pro Grexit?

03.07.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Podle informací Automotive News Europe lobbyistická organizace německých automobilek VDA prosazuje u německé vlády odchod Řecka z eurozóny v zájmu stabilizace trhu.
Německé automobilky detailně analyzují potenciální dopady případného odchodu Řecka z eurozóny (Grexit) na kapitálové trhy a směnné kurzy. Podle šéfa zájmové organizace německých automobilek VDA Matthiase Wissmanna je v zájmu německého automobilového průmyslu, aby Grexit přestal být něčím nepřípustným, protože by přispěl ke stabilizaci v eurozóně.
 
Podle Wissmanna by jakékoliv oslabení podmínek záchranného plánu znamenalo posílení protiúsporných opatření v dalších zemích, které přistoupily k bolestným reformám, jako například ve Španělsku. "Země EU, které přikročily k nepopulárním reformám, se musely vydat cestou, která je tvrdá a kamenitá, ale dnes už jsou opět na cestě k hospodářskému růstu," uvedl Wissmann.
 
Prodej nových aut v Řecku v posledních měsících rapidně rostl (za prvních pět měsíců o 16 %), zřejmě proto, že se Řekové snaží investovat peníze do jakékoliv dlouhodobější hodnoty, včetně nových automobilů. Jak se ale dramatické prohloubení řecké krize projevilo na prodeji v červnu zatím není známo. Problémy řeckých bank koupi nových aut značně zkomplikovaly. Vzhledem k současné nedostupnosti jakékoliv formy úvěrování je v podstatě možná jen v případě, že zákazník přijde k prodejci s hotovostí.