audi e-tron - nejprodávanější elektrické suv v evropě | Aktuality | autoweek.cz

Audi e-tron - nejprodávanější elektrické SUV v Evropě

Audi e-tron - nejprodávanější elektrické SUV v Evropě

28.07.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Němečtí výrobci prémiových vozů se ve snaze dohnat Teslu spoléhají především na elektricky poháněná SUV s akumulátory. V souboji Audi s Mercedesem se zatím očividně lépe daří e-tronu než EQC.
Audi začalo svým zákazníkům dodávat svůj první elektricky poháněný model e-tron od března 2019 a od začátku letošního roku přidalo kupé e-tron Sportback. V první polovině roku 2020 bylo celosvětově dodáno 17 641 e-tronů. To odpovídá nárůst o 86,8 % v porovnání s předchozím rokem - navzdory obtížné situaci na trhu v důsledku koronavirové pandemii.
 
Vše nasvědčuje tomu, že se současným prodejem je e-tron daleko před konkurenty ve třídě prémiových SUV s elektrickým pohonem a akumulátorem. V Evropě je Audi vůbec nejprodávanějším E-SUV, a to zejména úspěchu na skandinávských trzích. Například v evropském ráji elektromobility Norsko byl e-tron v první polovině roku dokonce nejprodávanějším modelem a představoval 92 % objemu prodeje značky Audi v zemi. Vysoký podíl e-tron vykázal také na Islandu (93 %), ve Švédsku (12 %) a Izraeli (14 %). Ve Spojených státech zaznamenal meziroční nárůst prodeje o více než 50 %.
 
Mercedes-Benz dodává konkurenční EQC od května 2019. Daimler zatím nezveřejnil údaje o celosvětovém prodeji, ale dostupné informace naznačují, že automobilka řeší pomalý prodej tohoto modelu. Společnost Daimler oficiálně nedávno oznámila, že současné údaje o registracích v Německu nejsou plnohodnotným ukazatelem k vyvozování závěrů o poptávce koncových zákazníků a vývoji prodeje za celý rok. Podle statistik KBA bylo v Německu v roce 2019 registrováno pouze 397 kusů EQC a v prvních čtyřech měsících roku 2020 to bylo 276 vozů.
 
Jak si Audi e-tron a Mercedes-Benz EQC stojí ve srovnání s prémiovým SUV Tesla Model X nelze přesně říci, protože americká společnost zveřejňuje průběžné údaje pouze pro kombinaci Modelu X s velkým sedanem Model S. Těch bylo v prvních dvou čtvrtletích roku 2020 dohromady prodáno 22 800 vozů, přičemž dosud vždy byl Model S populárnější než Model X.
 
Audi e-tron nabízí dojezd 436 km podle WLTP a 446 km pro verzi e-tron Sportback. K tomu je třeba připočíst vysoký nabíjecí výkon, který urychluje proces nabíjení, takže akumulátor může být nabit na. 80 % za 30 minut. Proti tomu Mercedes-Benz EQC vykazuje dojezd 390 km podle WLTP a může být nabit na 80 % za 40 minut. Tesla Model X má dojezd až 507 km a 80 % kapacity akumulátoru lze u něj dosáhnout za 30 minut.
 
Postavení modelu e-tron by od podzimu měly posílit nové vysokovýkonné verze e-tron S a e-tron S Sportback poháněné trojicí trakčních elektromotorů s celkovým výkonem 370 kW ( 503 k) a točivým momentem 973 N.m. Akumulátor s kapacitou 95 kWh jim zajistí dojezd 360 km resp. 365 km.