toyota a subaru budou společně vyvíjet elektromobily | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Toyota a Subaru budou společně vyvíjet elektromobily

Toyota a Subaru budou společně vyvíjet elektromobily

11.06.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnosti Toyota Motor a Subaru uzavřely dohody o společném vývoji speciální platformy pro elektromobily s pohonem pomocí akumulátorů (BEV) pro střední a velké osobní automobily a na společném vývoji elektromobilu SUV nižší střední třídy.
Toyota a Subaru od uzavření dohody z roku 2005 postupně prohlubují svoji spolupráci v nejrůznějších oblastech, kam spadá i vývoj, výroba a prodej. V roce 2012 například zahájily prodeje společně vyvinutých vozů Toyota GT86 a Subaru BRZ resp. u plug-in hybridu Subaru Crosstrek Hybrid v USA, kde Subaru uplatnilo technologii hybridního pohonu od Toyoty.
 
Automobilový průmysl se aktuálně nachází uprostřed zásadní transformace. Subaru a Toyota se musejí věnovat rychlému vývoji technologií, aby dokázaly reagovat na nové domény CASE, zahrnující konektivitu automobilů (C), autonomní řízení nebo jízdní asistenty (A), nové formy mobility nebo sdílení automobilů (S) a elektrifikované pohony a komponenty (E).
 
Dohoda o prohloubení dosavadní spolupráce představuje novou epochu kooperace se speciálním zaměřením na doménu E z výše uvedeného seznamu, tedy elektrifikované pohony a komponenty.
 
Efektivní a rychlý vývoj vhodných produktů je nezbytností s ohledem na různorodost potřeby elektrifikace vozidel v jednotlivých zemích či regionech s různou energetickou situací a vládní politikou. Obchodní využitelnost elektromobilů s akumulátorovým pohonem kromě toho vyžaduje akumulátory s vysokou kapacitou. S rostoucí oblibou vozů tohoto typu budou na dodávky akumulátorů kladeny řádově vyšší požadavky.
 
Kromě toho bude zapotřebí navrhnout nové přístupy v oblasti prodeje, vyplývající z odlišností ve využívání vozidel kvůli maximální dojezdové vzdálenosti a stupně dokončení infrastruktury.
 
Subaru a Toyota společně vyvinou speciální platformu pro vozy typu BEV coby první krok v tomto směru a současně urychlí přípravu na výrobu spojením technologií představujících silné stránky jednotlivých subjektů a posílí spolupráci ve všech možných oblastech. Nová platforma bude vyvinuta tak, aby umožňovala široké uplatnění různými typy vozidel včetně sedanů a SUV pro segmenty C (nižší střední třída), a D (střední třída).
 
V návaznosti na tuto dohodu Subaru do tohoto společného projektu přesune své stávající zdroje v oblasti vývoje BEV.