pohon všech kol dynamax awd | Trendy | autoweek.cz

Pohon všech kol Dynamax AWD

Pohon všech kol Dynamax AWD

09.08.2010 | Rybecký Vladimír | Trendy

Automobilka Kia Motors a společnost Magna Powertrain, což je dceřiná společnost Magna International, připravily pro novou generaci kompaktního SUV Kia Sportage nový systém pohonu všech kol Dynamax.

Sportage je prvním z několika automobilů, které budou vybaveny novou generací pokrokového aktivního pohonu všech kol s plynulou regulací své činnosti označovnou Dynamax.

Systém Dynamax reaguje rychleji než standardní systémy. Je to umožněno tím, že komplexně sleduje jízdní podmínky a díky tomu je schopen aktivně předvídat potřebné zásahy systému pohonu všech kol. To je rozdíl oproti standardním systémům, které až následně reagují na vzniklou situaci obvykle vyvolanou ztrátou záběrových schopností. Pohon všech kol Dynamax je účinně propojen s ostatními systémy vozu a v závislosti na aktuální jízdní situaci mění rozdělení točivého momentu mezi nápravy. Součástí systému je elektronicky řízená vícelamelová spojka s elektrokapalinovým aktivním členem umístěná před diferenciálem zadní nápravy. Optimalizované řízení činnosti elektrohydraulické vícelamelové spojky přesně podle aktuálních trakčních podmínek má přínos také ve snížení odporů, a tím i spotřeby paliva. Mezi další přednosti pohonu všech kol Dynamax patří zvětšení bočního zrychlení při jízdě v zatáčkách a omezení nedotáčivosti nebo přetáčivosti pomocí přerozdělování točivého momentu mezi kola přední a zadní nápravy. Větší robustnost systému zabraňuje jeho přehřátí a tím i výpadkům činnosti v případě extrémního namáhání například při jízdě v náročném terénu nebo při tažení těžkých přívěsů.

 

Ředitel zámořského marketingu Kia Motors Soon-Nam Lee k novému systému řekl: “Systém pohonu všech kol Dynamax je významnou technickou inovací, která má pro naše zákazníky mnoho reálných předností."

Prezident společnosti Magna Powertrain Jake Hirsch dodal: "Dynamax je strategickou technologií, která oběma společnostem pomůže u zákazníků zvýšit zájem o pohon všech kol. Nová generace aktivního pohonu všech kol Dynamax totiž přináší nejen více jízdní dynamiky a bezpečnosti, ale také nižší spotřebu paliva a produkci emisí.“

 

  • Pohon všech kol Dynamax AWD
  • Pohon všech kol Dynamax AWD
  • Pohon všech kol Dynamax AWD
  • Pohon všech kol Dynamax AWD