vw poráží toyotu na poli techniky | Trendy | autoweek.cz

VW poráží Toyotu na poli techniky

VW poráží Toyotu na poli techniky

20.07.2010 | Rybecký Vladimír | Trendy

Koncern Volkswagen uvádí do sériové produkce nejvíce technických inovací.

Volkswagen ještě čeká stále dlouhá cesta k dosažení cíle Ferdinanda Piecha prodávat více automobilů než světová jednička Toyota. Vědecká studie však ukázala, že německá automobilka svého japonského konkurenta již předstihla pokud jde o přínos technických inovací do výroby.

Skupina VW spolu se svou luxusní dceřinnou značkou Audi se umístila na prvním místě v průzkumu, který seřadil technologické přednosti automobilek podle toho, zda se objevily u sériových modelů. Studii vypracovalo Centrum výzkumu automobilového průmyslu při Universitě aplikovaných věd v Bergisch Gladbachu v Německu.

VW díky 64 inovacím, které našly cestu do automobilů v loňském roce, obsadil první místo před Toyotou, u níž si zákazníci mohli objednat 56 inovací. Na třetím místě se umístil Ford následovaný Daimlerem, BMW a GM.

Volkswagen, stejně jako všech 19 hodnocených globálních automobilek, svůj výzkum a vývoj v poslední době zaměřuje na konstrukci hospodárnějších automobilů. K zisku velmi dobrého skóre automobilce pomohly především inovace převodovky. Jedním z příkladů pokroku bylo představení Audi A3 s emisemi CO2 99 g/km resp. spotřebou 3,8 l/100 km.

Ředitel centra Stefan Bratzel je přesvědčen, že souboj mezi VW a Toyotou o globální prvenství se povede z větší části na technologické úrovni a rozhodující v něm budou tzv. "zelené" technologie: „Automobilky, a to i ty, které vyrábějí prestižní automobily, se přesvědčily, že už nedokáží prodávat automobily s neefektivní spotřebou paliva a špatnou ekologickou pověstí. V minulosti usilovaly o rychlejší, větší a pohodlnější vozy, ale současnou mantrou je stavět z hlediska nákladů efektivní a vůči životnímu prostředí šetrná vozidla.“