elektrárna s technikou z auta | Trendy | autoweek.cz

Elektrárna s technikou z auta

Elektrárna s technikou z auta

27.04.2019 | Rybecký Vladimír | Trendy

Hyundai Motor uzavřela dohodu o výstavbě 1 MW elektrárny s palivovými články na vodík. Elektrický modul Nexo bude vyrábět 8000 MWh elektrické energie ročně s nulovými emisemi.
Společnost Hyundai Motor Company podepsala memorandum o shodě s korejskými energetickými společnostmi Korea East-West Power (EWP) a Deokyang. Cílem dohody je výroba elektrické energie z vodíku.
 
V rámci pilotního projektu vznikne 1MW elektrárna s palivovými články na vodík. Hyundai Motor vyrobí systém palivových článků, EWP bude mít na starosti provoz elektrárny a prodej elektrické energie a Deokyang bude dodávat vodík.
 
Pilotní projekt s patentovanou technologií palivových článků Hyundai znamená historicky první využití lokální technologie palivových článků v korejské elektrárně místo zahraničních technologií, na nichž byl korejský trh dosud závislý.
 
Elektrárna s výkonem 1 MW, jejíž výstavba bude zahájena v letošním roce v Ulsanu, bude tvořena dvěma kontejnerovými generátorovými moduly o výkonu 500 kW. Obě jednotky budou sestaveny z velkého počtu dílčích modulů, vyrábějících elektrickou energii z vodíku. Tyto moduly se již osvědčily v modelu Nexo.
 
Elektrárna bude mít kapacitu výroby 8000 MWh elektrické energie ročně. Tímto množstvím energie bude zásobovat cca 2200 domácností se spotřebou 300 kWh měsíčně. Elektrárna bude používat vodík vznikající jako vedlejší produkt v nedalekém petrochemickém komplexu. Vodík bude dodáván potrubní sítí.
 
Pilotní projekt představuje pro společnost Hyundai Motor příležitost k využití technologie palivových článků i mimo automobilový průmysl. Výsledné úspory z rozsahu zvýší nákladovou konkurenceschopnost, vytvoří nová pracovní místa a podpoří růst v ostatních souvisejících odvětvích.