záhadný rekordman shořel! | Trendy | autoweek.cz

Záhadný rekordman shořel!

Záhadný rekordman shořel!

17.01.2011 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Pro nadšené příznivce elektromobility to byla šokující zpráva, pro ostatní ale žádné překvapení. Záhadné elektroauto firmy DBM Energy, které na jediné nabití revolučních akumulátorů Kolibri ujelo 600 km cestou z Mnichova do Berlína, už neexistuje.

Od samého počátku nebudil výkon elektromobilu, který na bázi Audi A2 postavila firma DBM Energy, důvěru. Přesto jeho říjnová jízda z Mnichova do Berlína, která se uskutečnila pro elektromobilza za krajně nepříznivých klimatických podmínek, nadchla spolkového ministra průmyslu a firmě DBM Energy věnoval ze státního rozpočtu dotaci ve výši 275 000 eur.

Tamní tisk psal s radostí o revolučních akumulátorech, které posunuly Německo do čela vývoje elektromobilů. Jenže ne všichni propadli nekritickému nadšení. Německý autoklub ADAC vyzval firmu DBM Energy ke zopakování výkonu pod dohledem jeho techniků a k prověření parametrů akumulátorů v jeho testovacím středisku. Firma na výzvu nezareagovala.

Postupem času nedůvěra rostla. Nyní, přesně 17. ledna, firma DBM Energy oznámila, že rekordní vozidlo bylo zničeno při požáru haly v Berlíně. Aby nemohlo být pochyb o tom, co si o všem myslet, je třeba dodat, že k požáru haly došlo už v noci z 11. na 12. prosince. Přesného vysvětlení, jak bylo rekordu dosaženo (spolu s rekordním vozem celou trasu absolvoval autobus s novináři), se tedy už nedozvíme. Jisté ale je, že žádné zázračné akumulátory se pod značkou Kolibri neskrývají.