obchodní centrum s parkováním pro sdílení aut | Trendy | autoweek.cz

Obchodní centrum s parkováním pro sdílení aut

Obchodní centrum s parkováním pro sdílení aut

14.09.2020 | | Trendy

Největší tuzemská carsharingová služba Anytime v září spouští pilotní projekt parkování sdílených aut v obchodních centrech zdarma. V rámci první fáze bude možné bezplatně parkovat v pražském obchodním centru Galerie Butovice.
Galerie Butovice se stane prvním obchodním centrem v ČR kde bude možné bez úhrady parkovat sdílenými vozy. Auta Anytime budou moci parkovat zdarma na šesti vyhrazených místech v podzemních garážích a po jejich zaplnění i kdekoliv na venkovním parkovišti. Na vyhrazeném parkovišti bude možné také pronájem ukončit nebo si auto naopak nově pronajmout. Anytime je tak prvním poskytovatelem carsharingu, který svým zákazníkům takovouto možnost nabízí.
 
„Jde o další krok k posílení sdílené dopravy. Bezplatné nebo zvýhodněné parkování pro sdílené vozy je v obchodních centrech v zahraničí zcela běžné a očekáváme, že tento trend se rozšíří i v Česku,“ uvedl ředitel Anytime ČR Milan Beutl.
 
Zájem o sdílení aut roste v ČR i v Evropě
Zájem o sdílení aut trvale roste. Carsharing v současnosti lidé nejčastěji používají pro běžnou přepravu po Praze. Podle předpovědi společnosti Deloitte počet uživatelů carsharingu v Evropě letos překročí 15 milionů, což je o 70 % více než před dvěma roky.
 
K vyšší poptávce u Anytime přispělo i rozšíření flotily a také zvětšení zóny, kde lze vozy zanechávat. Jde o nové části Prahy, jako jsou Ďáblice, Čakovice, Kyje, Horní Počernice, Štěrboholy, Hostivař, Horní Měcholupy nebo Petrovice.
 
„Vzhledem k současné epidemii koronaviru jde zároveň o bezpečnější způsob dopravy než MHD. Díky zvýhodněním, jako je parkování v obchodních centrech zdarma, je pro obyvatele Prahy přechod ke sdílené dopravě ještě atraktivnější,“ dodává Milan Beutl.
 
„Spolupracujeme s Anytime, protože chceme podporovat moderní trendy. Zákazníkům Galerie Butovice proto nabízíme atraktivní nakupování s možností sdílení aut Anytime pro odvoz velkého nákupu nebo k dopravě na oběd či schůzku,“ uvedl jednatel Galerie Butovice Václav Kovář.
 
Mezinárodní carsharingová služba Anytime na českém trhu působí již rok. Za tu dobu její vozy najely téměř 3,5 milionu km, z toho 53 % na elektřinu, a uskutečnily přes 300 000 jízd. Její vozový park čítá 270 hybridních vozů Toyota Yaris a Corolla, v září firma přidává dalších 50 aut. Mobilní aplikaci Anytime si stáhlo více než 130 000 lidí.
 
Ceny začínají od 1,99 Kč za minutu použití auta. Najeté kilometry jsou zahrnuté v ceně, stejně jako benzin, mytí, dálniční známka i pojištění vozu. Součástí je parkování v modrých a fialových zónách v celé Praze. Platba se uskuteční automaticky po ukončení pronájmu z připojené platební karty. Kromě ceny za minutu uživatel nic dalšího neplatí. Zájemce o využití služby stáhne bezplatnou aplikaci Anytime Carsharing CZ z Apple Store nebo Google Play. Cesty pak může podnikat po celé ČR a auto nakonec nechá kdekoli po Praze.