koncept fiat uno way ecology | Trendy | autoweek.cz

Koncept Fiat Uno Way Ecology

Koncept Fiat Uno Way Ecology

13.12.2010 | Rybecká Ivana | Trendy

Brazilský koncept Fiat Uno Way Ecology, vystavený na autosalonu v Sao Paulu, je další vývojovou fází designu Fiatu New Uno představeného na soutěži Michelin Challenge Bibendum 2010.

Koncept Uno Way Ecology vychází ze sériového modelu Uno, vyráběného v Brazílii, a byl navržen tak, aby měl menší dopad na životní prostředí. Využívá recyklované a obnovitelné materiály a přírodní vlákna z místních zdrojů. Výsledkem je odlehčený a ekologický návrh odpovídající zásadám udržitelného rozvoje.

Po uvedení nového Una na trh společnost Fiat Brazil představila koncept Uno Ecology a na autosalonu v Sao Paulu předvedla další vývojovou fázi Uno Way Ecology. Jde o vyjádření brazilského Fiatu k problému udržitelného rozvoje. Vůz využívá některé technologie, které Fiat vyvinul a dříve nebo později se objeví na silnicích.

Ekologické přednosti začínají u střechy osazené solárními panely. Fiat Uno Way Ecology pohání nejnovější litrový motor na etanol (E100), jehož součástí jsou technologie na úsporu paliva, jako je např. systém Stop-Start.

K výrobě karoserie automobilu se využívají vedlejší produkty z produkce etanolu. Při výrobě nárazníků, dveřních panelů a přístrojové desky byla využita vlákna z cukrové třtiny, jež snižují hmotnost těchto dílů o 8 %. Ještě důležitější ale je, že se využívají vlákna, která zbývají při výrobě etanolu a jejich začlenění do konstrukce ještě zvyšuje ekologickou hodnotu produkce. Valeria Santosová z týmu pro barvu a vnitřní výbavu z stylistického střediska Fiatu Centro Stile v Betimu uvedla, že záměrem bylo předvést nový materiál v jeho surové podobě bez přídavných barevných pigmentů.

Ke zhotovení sedadel bylo použito mnohem více přírodních vláken. Sedm kilogramů polyuretanu vyrobeného z ropy, jenž se k jejich výrobě běžně používá, bylo nahrazeno nezávadným a obnovitelným materiálem na bázi kokosu a latexu. Při výrobě sedadel navíc Fiat zaměstnal pracovníky z neziskových organizací, pomáhajících komunitě favela (tedy typického brazilského slumu) v Betimu. Jejich ozdobné stehování je mnohem zajímavější. Sedadla a koberečky jsou vyrobeny z textilií využívajících recyklované plasty.

Svým konceptem si Fiat zajistil příznivý dojem naznačující, že společnost rozumí udržitelnému rozvoji v zemi, kde toto téma dosud není pro průmysl dominantní a není ani prioritou v myšlení zákazníků.

 

  • Koncept Fiat Uno Way Ecology
  • Koncept Fiat Uno Way Ecology
  • Koncept Fiat Uno Way Ecology