kia pokračuje v expanzi | Aktuality | autoweek.cz

Kia pokračuje v expanzi

Kia pokračuje v expanzi

28.07.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Automobilka Kia Motors sice globálně zvýšila svůj příjem i zisk, nicméně v obou případech menší než se očekávalo. V Evropě se jí ale daří skvěle, výroba na Slovensku roste a automobilka připravuje další nové modely - sedan K3 a novou generaci minivanu Carens.

 

Kia Motors sice globálně navýšila své příjmy i zisk, nicméně celkové hodnoty byly za druhé čtvrtletí nižší než se očekávalo. Důvodem byly investice do marketingových projektů související s uváděním na trh modelů Rio/Pride a luxusního sedanu Quoris/K9. Nepříznivě se projevilo i částečné omezení produkce v Koreji v souvislosti se spory s tamními odboráři. Na druhou stranu - co by jiné automobilky daly za navýšení zisku "jen" o 18 %.

Výsledky značky v Číně a především v Evropě ale byly vynikající. Prodej se navzdory všeobecné krizi podařilo (trh celkově poklesl o 3,2 %) navýšit o 25 % především díky uvedení nové generace modelu Rio (na některých trzích se prodává jako Pride).

Kia Motors Slovakia zaznamenala v porovnání s prvním pololetím 2011 růst objemu produkce o 10 %, když během prvních šesti měsíců tohoto roku vyrobila více než 149 000 automobilů. Červen byl pro závod v Žilině rekordním měsícem s 27 500 vyrobenými automobily. Počátkem roku spustila Kia v závodě na Slovensku třísměnný provoz a od dubna zde vyrábí novou generaci modelu cee´d. Nový cee’d výrazně přispěl k 17% meziročnímu nárůstu výroby ve druhém čtvrtletí 2012.

Kia vyrábí v žilinském závodě aktuálně novou generaci modelu cee’d, SUV Sportage a malé MPV Venga. Aktuálně se v závodě testuje výroba kombi cee’d SW a během dvoutýdenní celozávodní dovolené na přelomu července a srpna se budou výrobní linky technologicky upravovat na výrobu nového třídveřového modelu pro_cee’d. Jeho sériová výroba odstartuje v příštím roce.

Nárůst zaznamenala i produkce motorů. V prvním pololetí 2012 vyrobila Kia Motors Slovakia 237 000 motorů. To odpovídá meziročnímu růstu o 22 %. Závod minulý rok rozšířil svou výrobní kapacitu motorů na 450 000 kusů ročně a v roce 2012 ji plánuje naplno využít. V Žilině Kia vyrábí zážehové motory 1,4 a 1,6 litru a turbodiesely 1,4, 1,6, 1,7 a 2,0 l.

Téměř 50 % produkce představovala v prvním pololetí Sportage. O druhou polovinu se dělí cee’d (37 %) a Venga (13 %). Vyrobené vozy mířily do Ruska (20%), Velké Británie (12%), Německa (11%), Francie (7%), Itálie (5%) a ostatních evropských zemí.

Na zářijovém autosalonu v Paříži Kia předvede novou generaci kompaktního MPV Carens. Nový Carens byl navržen v elegantním designu s nižší linií střechy a delším rozvorem náprav.

Slibuje harmonické propojení sportovní elegance s velkým vnitřním prostorem a praktičností. Větší kola (až 18") a stoupající linie bočních oken posilují dynamický vzhled vozu ve stylu, jež se stává typickým pro nové vozy značky. Třetí generace modelu Carens by se měla prosadit ve tvrdé konkurenci vedené Renaultem Scénic, Fordem C-Max a Volkswagenem Touran. Carens bude v prodeji jen v sedmimístném uspořádání. Zveřejněné náčrty vozu, nesoucího všechny charakteristické znaky práce Petera Schreyera, ukazují příď shodnou s modelem cee’d, zatímco záď připomíná menší MPV Venga.

Kia nepočítá s prodejem nové generace velkého MPV Carnival (Sedona) v Evropě, protože zákazníci zde místo těchto vozů dávají přednost velkým SUV. Roli tohoto vozu tedy zaujme nová generace sedmimístného modelu Sorento.

Kia Motors letos představí také nový kompaktní sedan - nástupce modelu Cerato resp. Forte, nejprodávanějšího modelu značky v roce 2011 s více než 445 000 prodanými kusy. Na domácím trhu v Koreji jej uvede pod názvem K3. Designéři a inženýři se při vývoji snažili novému modelu dodat futuristický a dynamický styl a zároveň zachovat prostornou kabinu. Poté, co bude uveden do prodeje v Koreji, se v průběhu prvního čtvrtletí roku 2013 nový sedan objeví také na mnoha zahraničních trzích vyjma Evropy. Později jej budou následovat ještě pětidveřový hatchback a dvoudveřové kupé jako alternativy k výhradně evropskému modelu cee’d resp. pro_cee’d. Tento sedan bude mít veřejnou premiéru v listopadu na autosalonu v Los Angeles se jménem Kia Forte.

  • Kia pokračuje v expanzi
  • Kia pokračuje v expanzi
  • Kia pokračuje v expanzi
  • Kia pokračuje v expanzi
  • Kia pokračuje v expanzi
  • Kia pokračuje v expanzi
  • Kia pokračuje v expanzi
  • Kia pokračuje v expanzi
  • Kia pokračuje v expanzi