limitovaná edice škoda fabia rs | Aktuality | autoweek.cz

Limitovaná edice Škoda Fabia RS

Limitovaná edice Škoda Fabia RS

11.11.2010 | | Aktuality

Škoda Auto představuje limitovanou edici modelu Fabia RS v barvách závodního speciálu S2000.

Škoda Auto se tradičně angažuje v motorsportu. Nadcházející rok bude této tradici již 110 let. Za tuto dobu posbíraly vozy značky Škoda mnohá významná ocenění. Jedním z nich je také to poslední - vítězství na mezinárodním šampionátu IRC.

Poznatky z motoristického sportu využívá Škoda Auto při dalším vývoji automobilů. Verze RS modelových řad Octavia a Fabia jsou oblíbené u sportovně zaměřených řidičů. Nyní přichází Fabia RS v limitované edici.

Pří příležitosti výročí 110 let Motorsportu ve Škodě Auto a na oslavu vítězství vozu Fabia S2000 v mezinárodním šampionátu IRC představuje Škoda Auto limitovanou edici vozů Fabia RS. Zákazníkům bude k dispozici celkem 200 vozů v barvách vítězné Fabia S2000. Limitovaná edice bude v nabídce v zelené barvě Rally green s bílou střechou, bílými litými koly a polepy v barvách S2000.

Model Fabia RS byl představen na letošním mezinárodní autosalonu v Ženevě a přinesl do Škoda Auto technologickou novinku v podobě čtyřválcového zážehového motoru s dvojitým přeplňováním, který při objemu pouhých 1,4 litru dosahuje výkonu 132 kW.  Spolu s výkonným agregátem Fabia poprvé v tomto segmentu nabídla také funkci XDS, která při průjezdu zatáčkou elektronicky přibrzdí přední vnitřní kolo, což má za následek zvýšení točivého momentu na vnějším předním kole. Otáčivý moment, který tím vzniká, dává vozu při průjezdu zatáčkou vysokou agilitu.

 

Historický úspěch týmu Škoda Motorsport

Značka Škoda byla oficiálně honorována vítězem šampionátu Intercontinental Rally Challenge (IRC) a tovární pilot týmu Škoda Motorsport Juho Hänninen se spolujezdcem Mikko Markkulou se stali vítězi šampionátu IRC v hodnocení jezdců pro rok 2010. Škoda tak prolomila tříletou nadvládu Peugeotu v tomto šampionátu.

Fantastický úspěch celého týmu podtrhla druhým místem další tovární posádka mladoboleslavského týmu Jan Kopecký - Petr Starý. Třetí skončil loňský vítěz seriálu Kris Meek na Peugeotu. Pohár pro vítěze značek převzal šéf továrního týmu Škoda Motorsport Michal Hrabánek.

Celkově se tovární tým letos zúčastnil 11 z celkových 12 soutěží kalendáře IRC a na sedmi z nich slavil vítězství. Kromě těchto prvenství obsadily posádky Škoda i dalších 17 umístění na stupních vítězů! Hänninen s Markkulou zvítězili v Argentině, na Sardínii a ve Skotsku, Loix s Miclottem v Belgii, na Madeiře a v České Republice a Kopecký se Starým na Kanárských ostrovech.

Ke skvělým výsledkům přispěly též aktivity a výsledky privátních týmů podporovaných importéry značky Škoda, zvláště pak britský tým Škoda UK Motorsport. Úspěch vozů Fabia Super 2000 v sezoně 2010 korunovali v národních šampionátech triumfy jezdců v Německu (Matthias Kahle), Rakousku (Raimund Baumschläger), České republice (Pavel Valoušek), Španělsku (Alberto Hevia), Libanonu (Roger Feghali) a na Slovensku (Jozef Béreš).

Michal Hrabánek, šéf týmu Škoda Motorsport, právě skončenou sezonu komentuje: „Chtěl bych srdečně poděkovat všem, kteří za tímto historickým úspěchem značky Škoda stojí - vedení automobilky Škoda, členům našeho týmu Škoda Motorsport, kolegům z technického vývoje, externím spolupracovníkům, všem těm patří obrovský dík a každý z nich přispěl svým podílem na zisku poháru šampionů IRC. Rád bych také poděkoval importérům značky Škoda ve všech zemích, kde projekt Fabia Super 2000 našel pozitivní odezvu a významně přispěl k našim společným úspěchům v oblasti zvýšeného povědomí a pozitivní image o značce Škoda, jíž jsme udělali obrovskou reklamu.“

Juho Hänninen: „Úroveň IRC byla v letošním roce vysoká, svého prvního velkého mezinárodního titulu si obrovsky vážím. Celý tým odváděl perfektní práci, neměli jsme po celou sezonu jediný technický problém a to byl důležitý základ našeho úspěchu, protože když chcete dosáhnout dobrého výsledku, musíte rallye nejdříve dokončit. Osobně jsem učinil významný pokrok na asfaltových soutěžích a již nyní se těším na další spolupráci s týmem Škoda Motorsport.“

Jan Kopecký: „Chtěl bych poděkovat celé Škodě za možnost být součástí projektu Fabia Super 2000, úsilí všech členů týmu bylo zúročeno fantastickým výsledkem pro značku. Druhé místo v IRC je pěkné, samozřejmě jsme mysleli na titul, ale svými chybami jsme se o něj připravili. Nicméně sezona byla jako taková povedená a již se těšíme na tu další.“

 

  • Limitovaná edice Škoda Fabia RS
  • Limitovaná edice Škoda Fabia RS
  • Limitovaná edice Škoda Fabia RS
  • Limitovaná edice Škoda Fabia RS
  • Limitovaná edice Škoda Fabia RS
  • Limitovaná edice Škoda Fabia RS