studie dodávky budoucnosti | Doprava | autoweek.cz

Studie dodávky budoucnosti

Studie dodávky budoucnosti

28.10.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Mercedes-Benz Sustaineer Concept přináší spoustu nápadů pro udržitelnost, pohodlí a bezpečnost. Mnohé z nich by se mohly brzy dostat do sériové výroby.
Udržitelnost, bezpečnost a ergonomie jsou středem zájmu ve studii Sustainer e-Sprinter divize užitkových vozů značky Mercedes-Benz. Hesly dne jsou elektrická revoluce, digitalizace a autonomní řízení. Ty v současné době zaměstnávají armády automobilových konstruktérů. Přitom se mnoho malých inovací často ztrácí ze zřetele. Aby to změnila, divize Mercedes-Benz Vans připravila koncept Sustainer. „Sustaineer spojuje četné inovace a ukazuje, jak může sektor komerční dopravy přispět ke klimatické neutralitě, obyvatelným městům a zachování zdrojů,“ říká manažer divize Marcus Breitschwerdt.
 
Mercedes-Benz Sustaineer Tech Demonstrator je vizí německé značky pro budoucnost užitkových vozidel. Vychází z elektrické verze modelu Sprinter a nabíjí ji nejmodernějšími technologiemi. Na střeše má masivní solární článek o ploše 4,8 m2, který dobíjí akumulátor i když je vypnutý systém pohonu a ve slunečných oblastech dokáže prodloužit dojezd až o 3800 km ročně.
 
Sustaineer má technologii, díky které mohou být města budoucnosti čistší. Vozidlo má filtry pevných částic vpředu a pod karoserií, které čistí vzduch. Mohou zachytit drobné částice, které se oddělují od pneumatik, brzd a asfaltu. Tato technologie údajně dokáže v přímé blízkosti dodávky snížit množství částic o velikosti 10 mikrometrů o 50 %. Tyto filtry by vyžadovaly výměnu jednou ročně.
 
Koncept dodávky široce využívá udržitelné materiály. Spodní panely pocházejí z recyklovaného polypropylenu a textilních vláken získaných z použitých pneumatik. Přepážka mezi kabinou a nákladovým prostorem je slaměná s voděodolným nátěrem. Stojany polic používají vodou ředitelnou barvu s nízkým podílem organických rozpouštědel. Potah volantu je veganská kůže.
 
Sustainer má inovativní dveře Speed ​​Delivery Door, které dokážou identifikovat řidiče a automaticky se otevřou, když k nim tato osoba přistoupí. Jsou také tišší než tradiční posuvné dveře. Mercedes odhaduje, že při dodávkovém okruhu se 150 zastávkami by tato novinka mohla ušetřit až 25 minut.
 
Stejně jako mnoho moderních vozidel má Sustainer kamery pro sledování vozovky, ale Mercedes tuto technologii využívá jiným způsobem. Systém sleduje nebezpečí na vozovce, jako jsou velké výmoly, a tyto informace odesílá do ústředí. Společnost může sdílet polohu s jinými vozidly, aby se ostatní řidiči mohli vyhnout nebezpečí.
 
Mercedes-Benz vnímá elektrický pohon jako budoucnost pro své dodávky a již nabízí eVito van, eVito Tourer, eSprinter a EQV, přičemž eCitan a EQT se už připravují.

  • Studie dodávky budoucnosti
  • Studie dodávky budoucnosti
  • Studie dodávky budoucnosti
  • Studie dodávky budoucnosti