sprintery pro záchranáře | Doprava | autoweek.cz

Sprintery pro záchranáře

Sprintery pro záchranáře

30.12.2016 | Rybecký Vladimír | Doprava

Pražská záchranná služba převzala nové sanitní vozy na podvozku Mercedes-Benz Sprinter a jeden vůz Mercedes-Benz GLE.
Zástupci Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy (ZZSHMP) převzali deset nových vozů Mercedes-Benz Sprinter se skříňovou nástavbou a jeden vůz Mercedes-Benz GLE. Slavnostního převzetí nových sanitních vozidel se zúčastnil také kardinál Dominik Duka, radní Radek Lacko, ředitel ZZSHMP Petr Kolouch a další představitelé.
 
Od roku 1987 používá Pražská záchranka ve svém provozu tzv. setkávací systém, kdy se u pacienta setkává posádka Rychlé lékařské pomoci (RLP) v osobním voze se zdravotnickou zástavbou a posádka Rychlé zdravotnické pomoci (RZP) ve velké skříňové sanitce. Přítomnost lékaře vyžaduje jen 17 % nezávažnějších případů, kdy je ohroženo zdraví nebo život pacienta. Lékař provede ošetření, stabilizuje životní funkce, a pokud pacientův stav nevyžaduje jeho přítomnost během transportu do zdravotnického zařízení, je uvolněn pro další případ.
 
Nová vozidla RZP jsou postavena na podvozku Mercedes-Benz Sprinter 519 CDI/S FG ve hmotnostní variantě 4600 kg. Jsou vybavena šestiválcovým motorem o výkonu 140 kW a sedmirychlostní automatickou převodovkou. V případě vozidla RLP se jedná o model GLE 350 d vybavený vznětovým šestiválcem o výkonu 190 kW.
 
Dodavatelem podvozků Sprinter a vozu třídy GLE je Mercedes-Benz Česká republika a výrobcem zdravotnické nástavby je firma KOV Velim.