fiat propustí třetinu pracovníků v tychách | Aktuality | autoweek.cz

Fiat propustí třetinu pracovníků v Tychách

Fiat propustí třetinu pracovníků v Tychách

11.12.2012 | Homola Peter | Aktuality

Automobilka Fiat Auto Poland oznámila záměr propustit 1500 zaměstnanců v polských Tychách a zrušit třetí směnu.

Vzhledem na nízké počty vyrobených automobilů a očekávání dalšího snížení výroby se firma Fiat Auto Poland rozhodla propustit 1500 zaměstnanců. Fiat Auto Poland koncem října zaměstnával 4967 lidí, z toho 4625 v továrně v Tychách. To znamená, že propouštění se dotkne téměř každého třetího zaměstnance největšího evropského závodu firmy Fiat. Fiat chce redukci personálu ukončit do konce března 2013. Firma zároveň oznámila, že zruší třetí směnu, aniž by sdělila přesný termín.

“V tomto roce výroba továrny nedosáhne ani 350 000 kusů - v roce 2009 to bylo více než 600 000 automobilů a pro rok 2013 se na základě aktuálních předpovědí vývoje trhu počítá s výrobou méně než 300 000 vozů,” oznamuje Fiat Auto Poland ve své tiskové zprávě.

Rekordní výroba 605 797 automobilů v roce 2009 byla dosažena díky šrotovnému v několika evropských zemích. V loňském roce bylo v Tychách vyrobeno 467 760 vozů.

Polské odbory usilují o to, aby Fiat místo masového propouštění zvolil program dobrovolných odchodů z firmy.

Kromě současné krize se na situaci automobilky v Tychách projevuje také skutečnost, že se Fiat rozhodl vyrábět novou generaci modelu Panda v Itálii místo v Polsku a Lancia Y, která byla naopak v rámci generační obměny přesunuta z Itálie do Polska, se nemůže dostat na výrobní čísla Pandy. Ještě tento měsíc v Polsku skončí výroba Pandy předchozí generace a Tychám jasně chybí jeden model, který by zlepšil vytížení závodu.

Protože rozhodnutí přenést novou Pandu z Polska do Itálie bylo motivováno čistě politicky, což šéf Fiatu Sergio Marchionne několikrát veřejně přiznal, stoupá tlak na polskou vládu aby se zapojila do obrany polských pracovních míst.

Janusz Piechociński, nový polský vicepremiér a ministr hospodářství, sice slíbil, že se bude v rozhovorech s vedením Fiatu snažit o zásadní změnu rozhodnutí o propuštění 1500 zaměstnanců, ale sotva někdo v Polsku věří, ze Piechociński něčeho dosáhne.