míra nezaměstnanosti v čr klesá a mzdy rostou | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Míra nezaměstnanosti v ČR klesá a mzdy rostou

Míra nezaměstnanosti v ČR klesá a mzdy rostou

14.06.2021 | | Aktuality

Česká republika už není montovnou Evropy. Ke statistickým údajům se vyjádřili odborníci z Tp Consulting.
V České republice i nadále čelíme důsledkům pandemie koronaviru, a přesto nezaměstnanost v dubnu klesla na 4,1 %. Velký vliv na klesající nezaměstnanost má pravidelné oživení sezónního trhu práce. S jarem se otevírají nová pracovní místa v zahradnictví, zemědělství, ale také například v logistice.
 
Úřad práce ČR evidoval k 30. dubnu 2021 celkem 297 876 uchazečů o zaměstnání. Míra nezaměstnanosti je tak v České republice i nadále dle Eurostatu druhou nejnižší v celé EU. Dle údajů Českého statistického úřadu vzrostl v březnu meziročně vývoz o 29,2 % a výsledek zahraničního obchodu v březnu značně ovlivnil zejména nárůst vývozu automobilů, počítačů a elektrických zařízení.
 
Velký vliv na nízký počet nezaměstnaných má program na ochranu pracovních míst Antivirus, který od začátku pandemie podpořil přes milion pracovních míst.  V následujících měsících lze dokonce očekávat, že díky rozvolňování protiepidemických opatření by nezaměstnanost mohla i nadále mírně klesat, a to v souvislosti s otevřením hotelů, obchodů, ale i restaurací a jejich zahrádek. Pokles míry nezaměstnanosti se taktéž očekává i v souvislosti se sezónními pracemi.
 
Česko jako na levná pracovní síla. Mýtus nebo fakt?
Česká republika byla v očích okolních států evidovaná jako levná pracovní síla. Úřad práce ČR ke konci dubna letošního roku nejčastěji evidoval uchazeče o zaměstnání s nízkou kvalifikací, a to se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, výučním listem či vzděláním s maturitou. Nejvíce bylo evidovaných pomocných a nekvalifikovaných pracovníků. Důležité je ale znovu uvést, že nezaměstnanost klesá a její klesání se očekává i do budoucna. Navíc firmy a podniky kvalifikované zaměstnance často hledají jinou cestou.
 
Je tedy otázkou, zda ostatní země berou Českou republiku jako levnou pracovní sílu. „Nemyslím si, že jsme pro ostatní země definováni jako levná pracovní síla. Za poslední roky se mzdy výrazně navýšily. Jsou země jako je například Bulharsko, Turecko, Srbsko, kde si troufám říct, že je levná pracovní síla. Proto dochází i ke stěhování provozů, právě do těchto destinací,“ komentuje Michala Soukupová ze společnosti Tp Consulting, která se specializuje na interim management zejména v automobilovém průmyslu.
 
Podle dat Českého statistického úřadu činila průměrná měsíční mzda v posledním loňském čtvrtletí 38 525 korun. Zaměstnanci tak měli svůj měsíční příjem v průměru o 6,5 % vyšší, než tomu tak bylo v roce 2019, po zohlednění růstu spotřebitelských cen to činí 3,8 %. Za loňský rok mzda stoupla meziročně o 4,4 % na 35 611 korun.
 
Česká republika jako montovna? Už ne!
Dřívější časté označení České republiky jakožto montovny v současnosti mizí. „Nemyslím si, že současná ČR je v zahraničí vnímána jako země montoven, naopak v posledních letech se setkáváme s výstavbou nových provozů, kde je potřeba velká odbornost a kvalifikace zaměstnanců. Věřím, že tento model bude čím dál častější. Stále jsme velmi zajímavou zemí, kde je spousta odborníků ve svém odvětví,“ konstatuje Michala Soukupová ze společnosti Tp Consulting.
 
Dle údajů Českého statistického úřadu vzrostl v březnu meziročně vývoz o 29,2 %, a to na 374,1 miliard korun a dovoz o 22,8 % na 355,6 miliard korun. Výsledek zahraničního obchodu v březnu značně ovlivnil zejména nárůst vývozu automobilů, počítačů a elektrických zařízení.
 
V oblasti automotive je ČR silným hráčem
Kvůli pandemii koronaviru si firmy společně se svými zaměstnanci prošli těžkou zkouškou. „Mnohé z nich musejí své dlouhodobé strategie poupravit. Pevně věřím, že jsme v oblasti Automotive velkým hráčem. Máme zde velké provozy, kde se vyrábí technicky náročné díly pro všechny různé koncové zákazníky. Myslím si, že se máme čím pyšnit,“ poukazuje Michala Soukupová ze společnosti Tp Consulting.