v návaznosti na rekordní rok pokračuje bosch v růstu | Trendy | autoweek.cz

V návaznosti na rekordní rok pokračuje Bosch v růstu

V návaznosti na rekordní rok pokračuje Bosch v růstu

28.04.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V návaznosti na rekordní rok 2015 chce společnost Bosch i v tomto roce pokračovat v růstovém trendu navzdory vyhlídkám na utlumení ekonomiky a geopolitické nejistotě. Široké výrobkové portfolio je základem pro rozvoj obchodu se službami.
„Plánujeme růst nejen v oblasti inovativních produktů, ale také inovativních služeb. V budoucnosti Bosch nebude se svými zákazníky v kontaktu pouze prostřednictvím aut a kuchyní. Propojené služby jim budou stálým společníkem v mnoha aspektech jejich každodenních životů,“ uvedl Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Bosch na výroční tiskové konferenci ve výzkumném centru Bosch v Renningenu.
 
Obchodní rok 2015: rekordní obchodní výsledky a tržby
V roce 2015 dosáhla společnost Bosch historicky nejvyšší tržby ve výši 70,6 miliardy eur. Akvizice dvou bývalých společných podniků BSH Hausgeräte a Robert Bosch Automotive Steering přinesla nárůst tržeb o 22 miliard eur neboli o 44 %. Bosch zaznamenal v loňském roce prokazatelný růst - tržby vzrostly o 10 %. Kromě oblasti Průmyslových technologií zaznamenaly všechny sektory dvouciferný růst a zlepšily své hospodářské výsledky. Obdobně zaznamenaly nárůst výsledky společnosti Bosch jako celku. Meziročně vzrostl zisk před úroky a zdaněním o 0,9 miliardy eur, což odpovídá přibližně 24% meziročnímu růstu.
 
Služby budoucnosti doplňující širokou hardwarovou základnu
„Služby se stávají nedílnou součástí našeho výrobkového podnikání. Po prodeji hardwaru by měl následovat prodej doplňkových služeb. Bosch je schopen propojovat celou řadu věcí a domén jako žádná jiná společnost - automobily a domácnosti, dokonce i celá města,“ uvedl Denner. Při vývoji a zavádění služeb pro propojený svět je výhodou společnosti Bosch široké portfolio, stejně jako kompetence v oblasti softwaru a senzorů.
 
Propojený průmysl
Ve světě propojeného průmyslu, známého pod pojmem Průmysl 4.0, těží Bosch ze zkušeností, které získává využíváním vlastních řešení ve svých 250 výrobních závodech. Firma je schopna využívat tyto zkušenosti ve službách pro třetí strany. Mezi takové produkty patří Production Performance Manager, který zobrazuje výrobní data v reálném čase a samostatně iniciuje procesy údržby.
 
Service Solutions
Nově vytvořená divize Bosch Global Service Solutions zaznamenala růst o 15 %. Zhruba 6000 pracovníků divize pracuje na projektech, mezi něž patří podpora obchodních transakcí v různých odvětvích nebo zpracování volání eCall jménem výrobců automobilů. V roce 2015 se divize Global Service Solutions zabývala více než 120 miliony zákaznických hovorů od více než 1000 společností ve 30 státech, což bylo o 30 milionů více než v roce 2013.
 
Mobility Solutions
Portfolio Bosch v oblasti Mobility Solutions přesahuje hranice automobilů. Firma spolupracuje s partnery na řešení mobility na bázi softwaru pro dopravu více jak jedním dopravním prostředkem. Uživatelům z oblasti Stuttgartu umožňuje rezervovat a platit za lístky na různé formy dopravy včetně prostřednictvím jediné aplikace.
 
Velký servisní potenciál poskytuje propojené parkování. Automobily budou v rámci řešení „komunitního parkování“ fungovat jako senzory. Při průjezdu budou rozpoznávat prázdná parkovací místa a podají hlášení přes internet do společnosti Bosch. Firma tyto informace využije pro vygenerování mapy v reálném čase, která bude zobrazovat dostupná parkovacích místa. Parkovací mapy mohou být generovány pomocí dat ze senzorů z pouhých 6 % všech vozidel v provozu.
 
Bosch IoT Cloud
Nedílnou součástí podnikatelských služeb společnosti Bosch je vlastní IoT Cloud, který nabízí technologickou infrastrukturu nezbytnou pro rozšíření propojených řešení. V roce 2016 bude asi 50 aplikací společnosti Bosch spuštěno ve vlastním IoT Cloudu. Pravidla pro automatická rozhodnutí mohou být uložena v Bosch IoT Suite - například když by měly být předány informace o opotřebení či preventivním servisním opatření provozovaného zařízení. V Bosch IoT Suite je v současné době propojeno více než pět milionů zařízení a strojů.
 
Dobrý vývoj v západní Evropě
Obchod Bosch Group v Evropě se vyvíjel lépe, než byl původní předpoklad. Tržby vzrostly v roce 2015 o 3,8 % na 37,3 miliardy eur. Na domácím trhu firmy v Německu byl růst o 1,3 %. V regionu Asie-Pacifik, zahrnující také region Afrika, vzrostly tržby o 17 % na 19,2 miliardy eur, což bylo za očekáváním. Hlavním důvodem byl útlum ekonomického růstu v Číně a dalších rozvíjejících se trzích. Bosch vidí dlouhodobě velký potenciál v Africe. V Severní Americe byl Bosch schopen těžit z regionálního ekonomického růstu - tržby vzrostly o 25 % na 12,7 miliard eur. Obchodování v Jižní Americe ovlivnila recese v Brazílii a celkově klesly tržby v regionu o 13 %.
 
Mobility Solutions převyšuje růst trhu
Sektor Mobility Solutions dosáhl výrazného zvýšení svého růstu obratu a zisku v roce 2015. Při srovnatelné základně dat, tržby vzrostly o 12 % na 41,7 miliardy eur. Ve výsledku to znamená, že obchodní oblast výrazně předčila globální automobilový průmysl, který rostl jen o 2 % na 92 milionů kusů. Marže vzrostla na 8,4 procenta.
 
Hledají se IT a software specialisté
K poslednímu dni roku 2015 společnost Bosch celosvětově zaměstnávala 375 000 zaměstnanců. Jejich počet vloni vzrostl o 17 600. K největšímu růstu došlo ve střední a východní Evropě, Německu, Asii, v Pacifiku a Spojených státech. V současném roce Bosch plánuje zaměstnat přibližně 14 000 vysokoškoláků na celém světě. Mimořádný zájem má firma o softwarové experty - v současné době souvisí přibližně polovina volných pracovních pozic se změřením na software.
  • V návaznosti na rekordní rok pokračuje Bosch v růstu
  • V návaznosti na rekordní rok pokračuje Bosch v růstu
  • V návaznosti na rekordní rok pokračuje Bosch v růstu
  • V návaznosti na rekordní rok pokračuje Bosch v růstu
  • V návaznosti na rekordní rok pokračuje Bosch v růstu
  • V návaznosti na rekordní rok pokračuje Bosch v růstu
  • V návaznosti na rekordní rok pokračuje Bosch v růstu