nové porsche panamera | Aktuality | autoweek.cz

Nové Porsche Panamera

Nové Porsche Panamera

09.04.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Porsche s druhou generací svého čtyřmístného luxusního sedanu Panamera představuje první plug-in hybrid v segmentu luxusních vozů, prodlouženou verzi Executive a nový motor V6 twin-turbo. Světovou premiéru bude mít na autosalonu v Šanghaji.

Porsche Panamera S E-Hybrid přináší možnost jízdy čistě na elektrický pohon až rychlostí 135 km/h či dobíjení akumulátoru z běžné sítě. Spolu s modelem Panamera S E-Hybrid o výkonu 306 kW (416 k) se představí také prodloužené modely Executive a zcela nový třílitrový zážehový V6 přeplňovaný dvojicí turbodmychadel.

Porsche Panamera S E-Hybrid má trakční elektromotor má výkon 95 k (70 kW), což je více než dvojnásobek výkonu elektromotoru předchozího hybridního modelu. Nově vyvinutý lithio-ionový akumulátor má kapacitu 9,4 kWh, tedy více než pětinásobek dříve používaných nikl-metal-hydridových akumulátorů.

Díky tomu se snížila spotřeba paliva v cyklu NEDC ze 7,1 l/100 km předchozího modelu na 3,1 l/100 km, což odpovídá hodnotě emisí CO2 71 g/km. Na elektrický pohon lze ujet 18 až 36 km. Panamera s novým hybridním pohonem může na čistě elektrický pohon dosáhnout rychlosti až 135 km/h. Paralelní plně hybridní systém pohonu, vyvinutý společností Porsche, umožňuje také jízdu setrvačností ve vysokých rychlostech. V těchto případech dochází k vypnutí spalovacího motoru a rekuperaci kinetické energie na elektrickou. Zrychlení z 0 na 100 km/h je 5,5 s díky asistenční činnosti elektromotoru. Nejvyšší rychlost je 270 km/h.

Po připojení do třífázové zásuvky při použití integrované nabíječky Porsche Universal Charger se akumulátor nabije během přibližně 2,5 hodiny. Za méně než 4 hodiny lze akumulátor dobít z běžné elektrické sítě.

Motor V6 3,0 l se dvěma turbodmychadly nahrazuje dřívější V8 o objemu 4,8 l používaný v modelech Panamera S a Panamera 4S a objevuje se i u prodloužené verze Panamera 4S Executive. Má vyšší výkon, točivý moment 520 N.m, ale až o 18 % nižší spotřebu benzinu ve srovnání s motorem V8 předchozí generace.

Většina verzí je vybavena sedmirychlostní dvouspojkovou převodovkou PDK. Osmirychlostní samočinná převodovka Tiptronic S je ve verzích Panamera Diesel a Panamera S E-Hybrid.

Panamera Executive nabízí díky o 15 cm delšímu rozvoru více prostoru na zadních sedadlech a ještě lepší jízdní komfort. Všechny verze Executive mají vzduchové odpružení.

Společnost Porsche Inter Auto CZ, výhradní dovozce a prodejce vozů Porsche v České republice, uvede novou Panameru na český trh již v červenci letošního roku. V prodeji bude v Porsche Centrech v Praze a Brně od července 2013. Ceny začínají na částce 81 849 eur za model Panamera Diesel a 83 227 eur za model Panamera. Panamera S E-Hybrid má cenu stanovenou na 110 409 eur.

Začátkem příštího roku nahradí současný turbodiesel nový o výkonu 220 kW (300 k). V roce 2014 se na trhu objeví i Panamera Turbo S a Panamera Turbo S Executive, jež představují exkluzivní a sportovní vrchol modelové nabídky Porsche.

  • Nové Porsche Panamera
  • Nové Porsche Panamera
  • Nové Porsche Panamera
  • Nové Porsche Panamera
  • Nové Porsche Panamera