hyundai slavnostně otevřel továrnu v nošovicích | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Hyundai slavnostně otevřel továrnu v Nošovicích

Hyundai slavnostně otevřel továrnu v Nošovicích

29.09.2009 | | Tiskové zprávy

Společnost Hyundai Motor oficiálně otevřela svůj výrobní závod v Nošovicích v České republice, do kterého investovala celkem 1 miliardu eur. Společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC), společnost stoprocentně vlastněná svou mateřskou společností Hyundai Motor Company v Soulu, zahájila hromadnou výrobu v listopadu minulého roku. V současné době disponuje výrobní kapacitou 200 000 vozů ročně, přičemž do roku 2011 dojde k nárůstu na konečných 300 000.

Výrobu v závodě v Nošovicích HMMC zahájila produkce cenami ověnčeného modelu třídy C - Hyundai i30 ve verzi hatchback. V únoru tohoto roku byl do výroby uveden také vůz i30cw (kombi). Třetím modelem, který bude sjíždět z výrobních linek v HMMC, bude víceúčelové vozidlo třídy B Kia Venga, jehož produkce bude zahájena v průběhu posledního čtvrtletí roku 2009. Čtvrtý model rozšíří výrobní rejstřík v roce 2011, kdy zároveň dojde ke zvýšení kapacity na 300 000 vozů ročně a výroba bude probíhat ve třísměnném provozu.
Dokončením českého závodu si společnost zajistila výrobní základny na všech hlavních trzích včetně USA, Číny, Indie a Turecka. Tato celosvětová výrobní síť bude schopna rychleji a efektivněji dodávat zákazníkům po celém světě vozy té nejlepší kvality.
"Díky našemu globálnímu výrobnímu systému se budeme i nadále soustředit na produkci vozidel té nejlepší kvality a naplňovat tak naši nejdůležitější filozofii. Našim cílem je a také vždy bylo stát se jedním z předních automobilových výrobců na světě," uvedl při slavnostní příležitosti místopředseda společnosti Hyundai Motor Euisun Chung. "Závod v Nošovicích hraje v realizaci našich globálních cílů velmi podstatnou roli. Proto budeme tento nový závod pečlivě rozvíjet, aby byl vzorem a měřítkem v celosvětovém automobilovém průmyslu," dodal.
Produkce vozů i30 hatchback a kombi (cw), které byly vyvíjeny v Evropském designérském a technickém centru v Rüsselsheimu v Německu, v Nošovicích už překročila hranici 80 000 vozů vyrobených od listopadu loňského roku. Přibližně 90 % vozů vyrobených v Nošovicích putuje k zákazníkům do Evropy, přičemž zbylých 10 % je vyváženo do zemí Středního východu a Afriky.
V České republice tvoří v současné době prodej vozů Hyundai i30 a i30cw 30,7 % z 11 nabízených modelů značky a je tedy nejprodávanější modelovou řadou značky. Hyundai i30 byl uveden na český trh v červnu 2007. První vozy i30 byly dodávány z korejského závodu, stejně jako první kombi i30cw. Do konce srpna bylo v ČR prodáno celkem 4519 těchto vozů. Se zahájením výroby jsou již modely i30 dodávány z nošovického závodu.
Na i30 je v ČR poskytována pětiletá záruka bez omezení počtu ujetých kilometrů.
V novém závodě bylo vytvořeno celkem 2000 přímých pracovních míst, což dokládá a naplňuje příslib společnosti Hyundai přinést nový významný impuls k růstu a rozvoji české ekonomiky. Mezi dodavatelskými společnostmi byly vytvořeny další 4000 pracovních míst, což v souhrnu činí celkem 6000 zaměstnanců. Do roku 2011 společnost plánuje zvýšit počet přímých pracovních míst na 3500 a počet nepřímých míst na 7500, tedy v součtu celkem 11 000.
Nošovická továrna bojuje s globální hospodářskou krizí, ale podle mluvčího Petra Vaňka zatím nezměnila svůj letošní plán výroby 160 000 vozidel. "Počátkem letošního roku se prodávalo o 20 % vozů méně, zatímco náš prodej rostl o 17 %. Pak došlo k zavedení šrotovného ve Francii, Německu a Velké Británii, takže jsme byli schopni naplnit naše objednávky pro tento rok. Doufám, že naše plány udržíme, i když například po skončení šrotovného v Německu, na němž měl Hyundai podíl okolo 30 %, se růst objednávek zpomalil," řekl viceprezident Hyundai Motor Europe Allan Rushforth.