nejžádanější zaměstnavatel mezi studenty vš v čr | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Nejžádanější zaměstnavatel mezi studenty VŠ v ČR

Nejžádanější zaměstnavatel mezi studenty VŠ v ČR

05.08.2015 | | Tiskové zprávy

Každý druhý student je připraven se kvůli nové práci přestěhovat kamkoli na světě. Nejvyšší plat očekávají budoucí absolventi technických oborů – v průměru 26 500 Kč.
Nejžádanějším zaměstnavatelem je u VŠ studentů již po čtvrté za sebou společnost Google. Mezi firemními benefity studenti preferují celoživotní vzdělávání, flexibilní pracovní dobu a stravenky. Pokud by se měli stěhovat za prací, polovina studentů by byla ochotna vycestovat kamkoli na světě. 

Průzkum The Most Desired Company, vyhlašovaný v rámci Výročních cen Klubu zaměstnavatelů, provedla letos již po jednadvacáté organizace AIESEC Česká republika ve spolupráci se společností ManpowerGroup.

V posledních letech v desítce nejžádanějších zaměstnavatelů nedochází k velkým změnám. Z pohledu studentů jsou zde oblíbené stálice jako KPMG, Škoda Auto, ČEZ, Komerční banka, Česká spořitelna, Deloitte, Microsoft a Google na prvním místě. Nadvláda společnosti Google trvá čtvrtým rokem, přestože v České republice přijímá absolventy v jednotkách ročně.

 "Google je velkou ikonou v employer brandingu a ukazuje ostatním zaměstnavatelům, jaké hodnoty musí nastupující generaci Y nabídnout, aby přitáhli ty nejlepší talenty. Pokud je organizace schopna naslouchat potřebám generace Y, pomůže jí to najít způsob, jak rozvíjet schopnosti a dovednosti všech svých zaměstnanců. Tento postup také vytváří jedinečnou příležitost k celkovému přepracování modelu řízení společnosti a k zapojení všech zaměstnanců do procesu budování vysoce produktivní firmy,“ upozorňuje manažer marketingu a náboru personální společnosti ManpowerGroup Jiří Halbrštát.
 
Nejžádanější benefity: celoživotní vzdělávání a flexibilní pracovní doba
Celoživotní vzdělávání je pro studenty klíčové ve výběru budoucího zaměstnavatele - 75 % by ho uvítala jako zaměstnanecký benefit. Mezi dalšími benefity by si přáli flexibilní pracovní dobu (59 %), stravenky (44 %), mobil a notebook (26 %), příspěvek na volnočasové aktivity (29 %) a služební automobil (20 %).

„V poslední době sledujeme trend, kdy firmy, které se studentům více otevírají a ukazují firemní kulturu různou formou, se stávají více žádanými zaměstnavateli. K té patří i firemní benefity, podle kterých se studenti čím dál více orientují. Důkazem je i posun firem Škoda Auto, či Nestlé, které jsou v posledních letech velmi aktivní ve vztahu k mladým nadaným absolventům,“ říká Pavel Hulák, ředitel Klubu zaměstnavatelů, organizátora soutěže Sodexo Zaměstnavatel roku.
 
Osobní kontakt vítězí
Studenti hledají nové zaměstnání nejčastěji na webových portálech (83 %), mezi přáteli a známými (76 %), přes webové stránky konkrétních firem (55 %) či na pracovních veletrzích (46 %).

„Dnes je samozřejmostí, že nejčastěji používaným nástrojem pro zjištění informací o zaměstnavatelích je internet, kde si student může najít opravdu velké množství informací. Zajímavé však je, že k rozhodnutí u ambiciózního absolventa o tom, kde chce po škole doopravdy pracovat, dochází při osobním kontaktu se zástupci firem, prvním pohovoru či absolvování nejrůznějších workshopů či událostí organizovaných firmou nebo studentskými organizacemi,“ vysvětluje Ondřej Lang z organizace AIESEC.
 
Nejvyšší očekávaný plat
Nejvyšší plat očekávají studenti technických oborů, v průměru 26 500 Kč. Následují je studenti ekonomických oborů (24 900 Kč) a studenti přírodních věd (23 400 Kč).
 
Cestování za prací není pro budoucí zaměstnance problém
Pokud by se budoucí absolventi měli stěhovat za novým zaměstnáním, polovina z nich (54 %) by byla ochotna vycestovat kamkoli po světě, 22 % v rámci Evropy a 12 % by bylo ochotných se stěhovat pouze po České republice.

„Ukazuje se, že si studenti uvědomují přínos zkušeností, které mohou načerpat během práce v zahraničí. Takové zkušenosti pak bohatě zužitkují při návratu do České republiky, a to nejen v mezinárodních firmách,“ dodává Pavel Hulák.
 
Výsledky pro rok 2015 v České republice:
Nejžádanější zaměstnavatel mezi studenty VŠ
  1. Google
  2. KPMG
  3. Škoda Auto
  4. ČEZ
  5. Nestlé
  6. Deloitte
  7. Microsoft
  8. Komerční banka
  9. l´Oreal
  10. Česká spořitelna
 
O průzkumu
Výzkum probíhá od roku 1994 a je pořádán organizací AIESEC Česká republika ve spolupráci s Klubem zaměstnavatelů. Jeho cílem je zmapovat představy studentů o jejich ideálním zaměstnavateli.

Výsledky průzkumu jsou zpracovány nezávislou firmou ManpowerGroup. Na základě výsledků jsou sestaveny žebříčky firem.

Studentská organizace AIESEC je mezinárodní platforma, která v mladých lidech hledá a rozvíjí jejich potenciál a pomáhá vytvářet prostor k zodpovědnému a podnikavému myšlení na globální úrovni. Členové největší studenty řízené organizace na světě zprostředkovávají studentům vysokých škol praxi formou zahraničních stáží nebo členstvím v organizaci.