německé konsorcium kupuje mapy od nokie | Aktuality | autoweek.cz

Německé konsorcium kupuje mapy od Nokie

Německé konsorcium kupuje mapy od Nokie

11.08.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Automobilky Audi, BMW Group a Daimler spojily síly, aby koupily firmu Here, vyvíjející digitální mapy, od finského výrobce telefonů Nokia za oficiálně nezveřejněnou částku.
Nákup společnosti Here, která poskytuje cloudové mapy a lokalizační služby pro více než 200 zemí, by měl německým automobilkám pomoci dále rozvíjet systémy pro automobily s autonomním řízením, které používají mapy silnic definovaných miliardami bodů.
 
Společnost Here se zabývá navrhováním lokalizačních cloudů založených na údajích získaných od vozidel, různých dopravních zařízení a dopravní infrastruktury dodávaných v reálném čase, prognózám a personalizovaným lokalizačním službám. Pracuje i na velmi přesných mapách a zařízeních pro autonomní řízení. Dodává data pro navigační systémy ve vozidlech. S podporou mobilních sítí, připojením a autonomně řízenými auty může působit inteligentně tím, že překalkuluje doporučenou cestu na základě nových informací o událostech na trase, např. dopravní zácpě nebo nehodě, které se přenášejí do systému.

Ve zprávě o koupi se uvádí, že společnost bude ve společném vlastnictví všech tří automobilek a bude fungovat nezávisle. Hodnota společnosti Here se odhaduje na 2,8 miliardy eur. O akvizici se mluvilo už od začátku roku.
 
Automobilky naznačily, že společnost tvořící mapy Here a jejich auta budou spolupracovat prostřednictvím předávání informací o provozu nebo stavu vozovky do centrálního serveru, odkud by setyto informace měly redistribuovat ostatním automobilům. Tato takzvaná "Technologie roje" (Swarm Technology) by pomohla ostatním řidičům předcházet nehodám nebo je například připravit na zledovatělou vozovku.
 
"Here uživatelům nabídne neustále se zlepšující produkt, posouvající o krok dál cestu k vysoce automatizovanému řízení a lokálně orientovaným službám. S tím, jak poroste objem dat přenášených anonymně z vozidel, stanou se služby mnohem pohodlnější, propojenější a ještě více uzpůsobené na míru individuálním požadavkům jednotlivých uživatelů," uvedly automobilky ve společném prohlášení.