name | autoweek.cz

Městská dodávka Mercedes-Benz Citan

Městská dodávka Mercedes-Benz Citan

06.02.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Mercedes-Benz představil plán výroby městského dodávkového vozu vyvíjeného společně s Renaultem a Nissanem. Novinka se představí v září na autosalonu užitkových a nákladních aut v Hanoveru. Do prodeje přijde ještě letos.

Vůz vzniká jako další společný projekt Daimleru a Aliance Renault-Nissan vedle městských minivozů, které budou nástupci současných Renaultu Twingo a smartu fortwo. Ty se mají představit počátkem roku 2014. Rovněž se plánuje kompaktní model značky Infiniti na bázi platformy nové generace Mercedesu-Benz třídy A.
Jméno Citan vzniklo spojením slov City a Titan. Citan bude mít robustní a spolehlivou konstrukci. Ovládání, interiér, kvalita použitých materiálů a zpracování nového Citanu budou odpovídat vysoké úrovni lehkých užitkových vozů Mercedes-Benz. Standardní výbavou bude i ESP. Pohonné jednotky budou hospodárné zážehové i vznětové motory vybavené sadou BlueEfficiency. Připravuje se rovněž verze s elektrickým pohonem. Výhledově se plánuje i varianta s pohonem všech kol a k dispozici bude i samočinná převodovka.
Městská dodávka bude k dispozici v několika karosářských podobách - jako skříňový van, kombi a speciální varianta Mixto. Stejně tak se připravuje několik variant délek a nosností. Vzhledem k příbuznosti s novým Renaultem Kangoo (Citan má pohon předních kol) lze očekávat i osobní verzi. Půjde o zatím nejmenší užitkový automobil značky Mercedes-Benz, rozšiřující směrem dolů dosavadní nabídku vozů Vario (6,0 až 8,2 t), Sprinter (3,0 až 5,0 t) a Vito (2,77 až 3,2 t). Je to současně vstup do nejrozšířenějšího segmentu evropských užitkových vozů. Proto se zdá být reálný cíl Mercedesu získat s tímto vozem asi 5 % podílu na trhu. Znamenalo by to prodej asi 30 000 vozů ročně.
Vedoucí divize Mercedes-Benz Van Volker Mornhinweg je o úspěchu Citanu přesvědčen: \"Využijeme trend, směřující k menším dodávkovým vozům do velkoměst, ve prospěch naší značky, a to nejen atraktivní cenou vozidla, ale především také vysokou kvalitou našich produktů a služeb. Spolehlivost charakteristická pro všechny vozy Mercedes-Benz, náš nepřetržitý servis 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, a v neposlední řade image naší značky jsou rozhodujícím kupním argumentem pro naše současné i nové zákazníky nejen z řad živnostníků.\"