name | autoweek.cz

Daimler a Linde Group připravují vodíkovou cestu

Daimler a Linde Group připravují vodíkovou cestu

04.11.2014 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Daimler a Linde Group spojí své síly při výstavbě plnicích stanic na vodík pro pohon automobilů na území Spolkové republiky Německo.

Při výstavbě nových plnicích stanic na vodík v Německu spojí Daimler a Linde Group své síly se společnostmi Total, OMV, Avia a Hoyer. Každá ze společností by měla investovat 10 milionů eur. Deset nových plnicích stanic se bude nacházet v Geiselwindu, Ulmu, Karlsruhe, Neuruppinu, Stuttgartu-Ost a na letišti Kolín n. Rýnem-Bonn.

 

Nový projekt je součástí národního inovačního programu pro technologii palivových článků (NIP), pro jehož podporu spolková vláda vyčlenila 1 milion eur. Podporu projektu nabízí Národní organizace pro technologii vodíkových palivových článků (NOW).

 

Linde získává vodík ze „zelených“ zdrojů pro současné plnicí stanice CEP. Také 20 nových stanic bude zásobovat vodíkem z plně regenerativních zdrojů. Vedoucí sekce společnosti Linde pro čistou energii a řízení inovací Dr. Andreas Opfermann k tomu uvedl: „Jsme potěšeni, že se můžeme podílet na této expanzi sítě vodíkových plnicích stanic v Německu. Hodnotně přispíváme k úspěšné komercionalizaci vozidel poháněných palivovými články a současně podporujeme iniciativy, jako jsou Partnerství v rámci čisté energie (CEP) a H2 Mobility.“

 

Už v září byla v Berlíně na Jaffého ulici otevřena další plnicí stanice na vodík vybudovaná a provozovaná v rámci projektů NOW a CEP ve spolupráci společností Total Deutschland, Daimler, Linde a RWE. Tato stanice je pozoruhodná tím, že nabízí veškeré dostupné zdroje pro pohon automobilů - kromě vodíku i tradiční pohonné hmoty ale také dobíjecí stanici pro elektromobily. Jde o první z osmi stanic nově budované sítě společnosti Total, na podporu jejich výstavby spolková vláda vydá celkem 2,8 milionu eur.