name | autoweek.cz

Čtvrtá generace Toyoty Prius jde do prodeje

Čtvrtá generace Toyoty Prius jde do prodeje

21.03.2016 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Při příležitosti veletrhu Amper 2016 byla na český trh uvedena nová generace nejprodávanějšího vozidla s hybridním pohonem na světě - vozu Toyota Prius. Nový Prius používá výrazně modernizovaný systém hybridního pohonu v nově použité platformě TNGA .
První Prius byl představen v roce 1997. Po 19 letech přichází do prodeje čtvrtá generace. Každá nová generace Priusu byla hospodárnější a šetrnější k životnímu prostředí. Přesto Prius čtvrté generace znamená doposud nejvýraznější vývojový pokrok. Emise CO2 klesly na 76 g/km a spotřeba benzinu v kombinovaném cyklu je od 3,3 l/100 km.
 
Za tak velké snížení spotřeby Prius vděčí novému plně hybridnímu hnacímu ústrojí. Konstrukční změny motoru zvýšily termodynamickou účinnost na úrovni 40 %, což je celosvětově nejlepší výsledek mezi zážehovými motory. Tato hodnota je na úrovni vznětových motorů.
 
Výrazně překonstruovaný zážehový čtyřválec s objemem 1798 cm3 má výkon 72 kW (98 k) a točivý moment 142 N.m. Doplňuje jej trakční elektromotor s výkonem 53 kW a točivým momentem 163 N. m. Celkový největší využitelný výkon hybridního systému je 90 kW. Motory jsou propojeny přes převodovku s plynulou změnou převodového poměru eCVT.
 
Další součásti hybridní soustavy pohonu se zmenšily a snížila se jejich hmotnost. Současně se optimalizovalo jejich uspořádání, což přispělo ke snížení těžiště. Nový hybridní akumulátor typu NiMH je kompaktnější, než u předchozí generace, a zároveň se zvýšila jeho odolnost a zlepšily parametry dobíjení.
 
Přednosti nové generace Priusu vycházejí z možností první platformy postavené na nové globální koncepci TNGA (Toyota New Global Architecture). Prius tím zároveň získal nižší polohu těžiště (o 25 mm), které mu propůjčuje lepší ovladatelnost a vyšší stabilitu.
 
Designéři měli volnější ruku při návrhu atraktivnějšího zevnějšku. Díky menším rozměrům hybridní baterie s vyšší energetickou hustotou, zcela ukryté v prostoru pod zadními sedadly, a nové zadní nápravě s dvojitými lichoběžníky se zvětšil objem zavazadlového prostoru. Oba tyto prvky nyní nezasahují do prostoru zavazadelníku.
 
V novém Priusu se balíček bezpečnostních technologií Toyota Safety Sense rozšířil o adaptivní tempomat řízený radarem (s podporou v celém rozsahu rychlostí) a funkci rozpoznávání chodců v rámci bezpečnostního systému pro předcházení kolizím (PCS).
 
Soukromí zákazníci, kteří se rozhodnou pro financování Toyota Garant, si mohou novou Toyotu Prius pořídit od 11 374 Kč měsíčně při akontaci 10 %. V rámci Toyota Garant získají nízký úrok 1,99 %, zvýhodněnou sazbu pojištění a budou mít garantovanou budoucí hodnotu vozu ve výši 45 %. Pro firemní klientelu je připraven operativní leasing Toyota Rent s měsíční splátkou od 9400 Kč bez DPH.