name | autoweek.cz

Projekt autonomního vozidla Google se přejmenoval na Waymo

Projekt autonomního vozidla Google se přejmenoval na Waymo

14.12.2016 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Google od roku 2009 usilovně pracuje na vývoji autonomních automobilů. Jeho vozidla už najezdila 3,7 milionu km bez řidiče. Nyní tento projekt dostal nové jméno Waymo. Vrámci tohoto projektu bude rozvíjena i spolupráce s Fiat Chrysler Automobiles na službě sdílení vozidel.
Zatímco média po celém světě nadšeně přebírala zprávu jakéhosi Amira Efratiho o ukončení projektu autonomního vozidla společnosti Google, majitel Googlu, společnost Alphabet Inc., ohlásil nové jméno pro celý projekt. Nově vytvořená společnost Waymo bude přímo součástí mateřské společnosti Googlu.
 
Google disponuje flotilou autonomně jezdících vozidel, do níž patří 24 vozů Lexus RX450h a 34 vlastních prototypů bez volantu a pedálů. Tato vozidla od roku 2009 bez řidiče najezdila 3,7 milionu km v oblasti Mountain View v Kalifornii, kolem Austinu v Texasu, v okolí Kirklandu ve státě Washington a u Phoenixu v Arizoně. To je mnohem víc, než zatím dokázala absolvovat jakákoliv automobilka.
 
Nově vytvořená společnost Waymo bude současně zastřešovat i připravovaný společný projekt s automobilkou Fiat Chrysler Automobile, v jehož rámci bude připravena služba spolujízdy. Google letos na jaře uzavřel dohodu s Fiat Chrysler Automobile o společné přípravě 100 speciálně vyrobených minivanů Chrysler Pacifica Hybrid, do nichž bude zabudována technologie autonomního řízení Google. Tato vozidla by měla být nasazena v rámci nově připravované služby ještě do konce roku 2017. Podle nejnovějších informací chce Google rozsah tohoto projektu v rámci Waymo dokonce zdvojnásobit.