name | autoweek.cz

Slavnostní zahájení provozu nové lisovací linky ve Škoda Auto

Slavnostní zahájení provozu nové lisovací linky ve Škoda Auto

09.01.2017 | Vladimír Rybecký | Tiskové zprávy

Zkušební provoz moderní servo-lisovací linky PXL II je v plném proudu. V březnu 2017 bude linka uvedena do plného provozu. Denně tu vznikne až 23 000 výlisků pro několik modelů. Jde o první linku pro lisování hliníkových karosářských dílů ve společnosti Škoda Auto.
Společnost Škoda Auto oficiálně uvedla do provozu novou servo-lisovací linku PXL II v hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi. V březnu přejde první linka pro lisování hliníkových karosářských dílů ve společnosti Škoda Auto do plného provozu. Denně tu pak vznikne až 23 000 výlisků pro různé modely. Škoda do této linky investovala celkem 86,4 milionů eur a vytvořila 140 nových pracovních míst. S více než 1000 zaměstnanci bude Škoda novou lisovnu provozovat ve dvanáctihodinových směnách sedm dní v týdnu, 24 hodin denně.
 
Nová lisovací linka PXL II sází na inovativní techniku servomotorů. Energie, potřebná pro výrobu výlisků, se generuje přímo ve 14 servomotorech lisovací linky. Konvenční mechanické pohony lisů využívají energii naakumulovanou v setrvačníku. Na rozdíl od tohoto systému je u lisovací linky PXL II možno lisovací energii dle potřeby pružně nastavovat a regulovat. Další výhodou je schopnost nové linky rekuperovat energii, která se při lisování uvolňuje. Ve srovnání s běžnými linkami má nová lisovací linka v trvalém provozu až o 15 % nižší spotřebu energie a jednoduchou obsluhu. Čas na výměnu nářadí se zkrátil na tři minuty.
 
Nová lisovací linka PXL II v závodě společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi byla slavnostně uvedena do provozu za přítomnosti Michaela Oeljeklause, člena představenstva společnosti Škoda Auto za oblast výroby a logistiky, a Jaroslava Povšíka, předsedy Odborů Kovo MB.