name | autoweek.cz

Chytré auto už umí odesílat SOS zprávy

Chytré auto už umí odesílat SOS zprávy

21.08.2017 | Vladimír Rybecký | Autoservis

Služba Chytré auto společnosti T-Mobile nově umožňuje SOS tlačítkem v případě nehody rozeslat krizovou SMS na své blízké a rozšiřuje počet vozů, které lze současně sledovat na mapě, z jednoho na tři. Na podzim se přidá varianta umožňující vytvoření Wi-Fi sítě v autě.
Služba Chytré auto společnosti T-Mobile prošla vylepšením, v jehož rámci nyní nabízí dvě nové funkce: SOS tlačítko umožňující odeslat v případě nehody SMS na předem definovaný seznam příjemců a zobrazení až tří aut na mapě současně. Nové funkce mohou již nyní využívat majitelé přístrojů s operačním systémem Android i zařízení iOS.
 
„Když jsme v prosinci loňského roku službu Chytré auto spustili, slíbili jsme zákazníkům, že ji budeme průběžně vylepšovat. Proto nyní přicházíme se dvěma novými funkcemi a připravujeme další novinky,“ říká manažer mobilních a fixních produktů T-Mobile Otakar Mráz.
 
Uživatelé nově najdou v aplikaci SOS tlačítko s možností zadat až pět kontaktů na své vybrané blízké nebo přátele. V případě dopravní nehody lze pak stisknutím SOS tlačítka všem těmto lidem odeslat SMS zprávu v předem nadefinované podobě a požádat tak o pomoc. Adresáti této bezplatné zprávy získají současně informace o přesné poloze vozu odesílatele a budou ji tak moci předat složkám integrovaného záchranného systému. Text SMS je možné libovolně upravovat.       
 
Dalším vylepšením je rozšíření počtu vozů, které lze současně sledovat na mapě, z jednoho na tři. Toho mohou využívat třeba rodiny s více auty, jež tak lze mít současně pod kontrolou.
 
Na podzim letošního roku projde Chytré auto ještě významnější změnou: rozšíří se o variantu umožňující vytvoření Wi-Fi sítě. Díky tomu budou spolucestující moci být během jízdy připojeni na internet přímo v rámci této služby a nebudou čerpat datový limit ze svých mobilních tarifů.  
 
Chytré auto se skládá ze zařízení vybaveného SIM kartou, které se jednoduše nasune do tzv. OBD portu, jejž mají všechny vozy vyrobené od roku 2001, a přes mobilní síť se propojí s aplikací Motion. Zařízení čte z vozu data a posílá informace o stylu jízdy, pohybu, poruchách, spotřebě paliva a bezpečnosti přímo do aplikace v mobilním telefonu. Nezanedbatelnou výhodou pro uživatele této služby je i fakt, že některé pojišťovny jim nabízejí individuální slevu na havarijní pojištění. Mohou tak ušetřit při uzavření či úpravě podmínek stávajícího havarijního pojištění.