name | autoweek.cz

Francouzský luxus: DS 7 Crossback

Francouzský luxus: DS 7 Crossback

12.11.2018 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Automobilka DS Automobiles vstupuje uvedením modelu DS 7 Crossback do nové éry. Francouzská prémiová značka přichází s prvním modelem nové generace, který provází nový způsob prodeje ve specializovaných prodejnách DS Store provázený novými službami.
Filosofie DS Automobiles vychází z celosvětového růstu zájmu o luxusní zboží, přičemž významnou roli zde hrají francouzské značky. Cílem pro DS je přenést tento zájem i do světa automobilů. Vedení koncernu PSA zde vidí velkou obchodní příležitost s možností dosahovat vysokou míru ziskovosti. Proto se klade i velký důraz na francouzský původ.
 
DS Automobiles chce nabídnout nejen výjimečné produkty, ale také jedinečné zákaznické zkušenosti spojené s novými službami. Proto se vozy nové generace budou prodávat výhradně jen ve specializovaných prodejnách DS Store a DS Salon. V těchto prodejnách pracuje personál speciálně vyškolený ve Francii. V České republice do konce listopadu otevře první DS Store Autosalon Domanský v Praze na Černém mostě. Prodej vozů DS bude spojen s nadstandardními zákaznickými službami, kde například má každý zákazník možnost volby, zda sám přijede do servisu nebo vše zajistí servis, rozšířeno asistenční službou a prodlouženou zárukou na 5 let resp. 100 000 km.
 
DS 7 Crossback má specifický styl se smyslem pro detaily a vysoký standard už v základní výbavě - v nabídce není tradiční základní model, protože každá varianta nabízí vysokou úroveň komfortu.
 
Předvídavý systém aktivního pérování DS Active Scan Suspension
Základem je platforma PSA EMP2 jako u Peugeotu 5008 nebo Citroënu C5 Aircross. Od těch se ale 4570 mm dlouhý DS 7 Crossback (rozvor náprav 2738 mm) odlišuje nejen designem, ale i použitou technikou. Jde především o předvídavý systém aktivního pérování DS Active Scan Suspension, který pomocí kamery odhaluje nerovnosti vozovky 5 m před vozem, analyzuje chování vozu (rychlost jízdy, úhel natočení volantu, použití brzd atd.) a nepřetržitě tomu individuálně uzpůsobuje charakteristiku pérování a tlumení všech čtyř tlumičů. Výsledkem je jedinečný jízdní komfort.
 
Semiautonomní řízení DS Connected Pilot
Systém DS Connected Pilot přináší další přiblížení k autonomnímu řízení. Spojuje řadu funkcí, které působí na řízení, upravují rychlost podle vpředu jedoucího vozidla a drží vůz bezpečně v jízdním pruhu. Systém dokáže ovlivňovat rychlost i směr jízdy. V dopravních zácpách nebo na dálnici se dokáže pohybovat bez zásahu řidiče a po zastavení opět automaticky spustí motor.
 
DS Connected Pilot využívá adaptivní tempomat ACC (Adaptive Cruise Control), díky němuž reguluje rychlost vozu a jeho vzdálenost od vozidla před ním. Kamera systému DS Connected Pilot rozpoznává plnou i přerušovanou čáru. Systém pomocí kamer umožňuje udržet vůz v daném jízdním pruhu, k čemuž pomáhá také systém LPA (Lane Position Assist). Pokud chce řidič převzít řízení, stačí, že se pevně chopí volantu. Deaktivace proběhne rovněž při zapnutí směrových světel. Tento systém aktivuje řidič dle svého uvážení a funguje při rychlosti nad 30 km/hod až do 180 km/hod.
 
Systém aktivní bezpečnosti DS Safety
Systém aktivní bezpečnosti DS Safety v sobě integruje šest hlavních funkcí: DS Night Vision, DS Driver Attention Monitoring, DS Active LED Vision, aktivní sledování mrtvých úhlů, automatické nouzové brzdění a systém čtení dopravních značek s uvedením rychlosti.
 
Systém DS Night Vision zaručuje řidiči lepší vidění ve tmě. Infračervená kamera objeví chodce či zvířata na silnici až do vzdálenosti 100 m. Řidič vidí scénu v infračerveném zobrazení na digitálním displeji, kde se zjištěná nebezpečí objeví nejprve žlutě a pak červeně orámovaná, podle stupně závažnosti a rizika. Funkce Night Vision se ve voze tohoto segmentu objevuje vůbec poprvé.
 
Světlomety DS Active LED Vision využívají šest samočinně přepínaných režimů v závislosti na natočení volantu. Mají dosvit 520 m homogenního světla s jasným rozhraním.
 
Systém DS Driver Attention Monitoring hlídá oči řidiče a jejich únavu (mrkání), obličej (směr pohledu) a pohyby hlavy, dráhu automobilu podle čar na silnici a vychýlení ze směru nebo trhavé pohyby volantem. Jakmile u některého z těchto faktorů vyhodnotí nelineární nebo zmatečné pohyby automatiky aktivuje zvukový signál a na centrálním displeji se objeví výstražná zpráva.
 
Pohonné jednotky
V nabídce jsou dvě výkonové verze zážehového čtyřválce 1,6 THP se 133 kW (181 k) a 165 kW (225 k) a dva turbodiesely BlueHDi 1,5/95 kW (130 k) a BlueHDi 2,0/130 kW (180 k). Pouze turbodiesel BlueHDi 1,5 lze kombinovat s přímo řazenou šestirychlostní převodovkou, pro všechny ostatní se dodává nová automatická převodovka s měničem momentu EAT8.
 
Na jaře 2019 se přidá plug-in hybrid E-Tense 4x4 se zážehovým motorem 1,6 THP o výkonu 220 kW (300 k) a pohonem všech kol zajištěným elektromotorem u zadních kol.
 
Důraz na detail
Novinkou v kategorii SUV jsou dva 12“ displeje. Displej před řidičem slouží jako digitální sdružený přístroj s možností osobního nastavení. Centrální dotykový displej infotainmentu usnadňuje navigaci a používá se jako multimediální rozhraní. Ovládají se přes něj DS Connect i Mirror Screen.
 
Důraz na exkluzivitu se projevuje v mnoha pozoruhodných detailech. Např. kruhový střed volantu může být posetý krystaly. Zpracování sedadel Bracelet s perlovým prošitím je použito i u palubní desky a dveřních panelů. Použito zde je i gilošování, což je zpracovatelská technika využívaná v luxusním hodinářství s vyrytými vzorky tvořícími proplétající se linky. Na přístrojovém panelu jsou exkluzivní hodinky B.R.M. Chronographes E180. Pro nejnáročnější milovníky hudby je připraven hi-fi systém Premium Focal Electra od špičkového francouzského výrobce profesionálních audiosystémů.
 
V nabídce jsou dvě výbavové linie Performance Line a Chic. Cenová nabídka začíná na 895 000 Kč za verzi 1,5 BlueHDi/130 MAN6 Performance Line nabízející mj. i dvouzónovou klimatizaci a hifiaparaturu Akremis. DS 7 Crossback se vyrábí v Mylhúzách a už je možné je objednávat.