name | autoweek.cz

Také Seat el-Born hlásí příchod elektrické mobility

Také Seat el-Born hlásí příchod elektrické mobility

18.03.2019 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Seat el-Born je první plně elektricky poháněný model značky postavený s využitím platformy MEB koncernu Volkswagen.
Seat se konceptem el-Born připojil k dalším koncernovým značkám a představil automobil s elektrickým pohonem navržený na platformě MEB. Stejně jako vozy Volkswagen ID Neo, Audi Q4 e-tron a Škoda Vision iV už brzy dostane i svou sériovou podobu, která se bude vyrábět v nově budovaném centru elektromobility koncernu Volkswagen ve Cvikově (pouze Škoda bude svůj první elektromobil vyrábět v Mladé Boleslavi, i když její další elektromobily budou také vyjíždět ze Cvikova). Design a vývoj konceptu el-Born ovšem probíhal v Barceloně. S uvedením sériového modelu na trh se počítá v roce 2020.
 
Trakční elektromotor má výkon až 150 kW (204 k). Sada akumulátorů s kapacitou 62 kWh vozu zajišťuje dojezd až 420 km v testovacím cyklu WLTP. Koncept Seat el-Born je vybaven systémem autonomního řízení 2. úrovně a inteligentním parkovacím asistentem.
 
El-Born využívá pokročilý systém tepelného managementu, který se podílí na prodloužení dojezdu vozu v extrémních povětrnostních podmínkách. Tepelné čerpadlo přispívá ke snížení spotřeby elektrické energie a prodlužuje dojezd až o 60 km.
 
Pro porovnání: studie Škoda Vision iV má akumulátor s kapacitou 83 kWh umožňující dojezd až 500 km v měřicím cyklu WLTP, dvojici trakčních elektromotorů se systémovým výkonem 225 kW (306 k) zajišťující pohon všech kol a možnost využití autonomního řízení úrovně 3. V podstatě stejné parametry jako Vision iV má i další koncept vystavený v Ženevě Audi Q4 e-tron.