honda podporuje vodík | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Honda podporuje vodík

Honda podporuje vodík

10.10.2012 | Rybecký Vladimír | Trendy

Honda podepsala Memorandum o porozumění týkající se uvedení vozidel poháněných palivovými články na trh v severských zemích.

 

Společnosti Honda, Toyota, Nissan a Hyundai podepsaly v Kodani Memorandum o porozumění (Memorandum of Understanding - MoU) s organizacemi severských zemí podporujícími uvedení elektromobilů poháněných palivovými články (FCEV) na trh a rozvoj infrastruktury čerpacích stanic na vodík v letech 2014 až 2017. Toto memorandum zdůrazňuje odhodlání společnosti Honda zaměřit se na vývoj elektromobilů s palivovými články, které Honda považuje jako jedinou technologii s nulovými emisemi.

Společnost Honda se zabývá výzkumem a vývojem palivových článků od poloviny osmdesátých let a od té doby stojí v čele jak výzkumu a vývoje, tak i v prodejích této technologie. Minulý měsíc Honda oznámila, že v roce 2015 uvede na trh v Japonsku, USA a Evropě zcela nový elektromobil poháněný palivovými články. Tento nový vůz představí další technologický pokrok a významné snížení nákladů.

Podepsané Memorandum se snaží vytvářet dialog s veřejnými a soukromými subjekty v Norsku, Švédsku, na Islandu a v Dánsku o urychlení uvedení FCEV vozidel na trh. Memorandum navazuje na dohodu podepsanou výrobci automobilů v Evropě v roce 2009, která označila rok 2015 jako možný horizont pro uvedení těchto vozidel na trh v regionech, kde je k dispozici infrastruktura čerpacích stanic na vodík.

V komentáři k účasti Hondy na tomto projektu výkonný viceprezident společnosti Honda Motor Europe Ken Keir řekl: "V roce 2002 se Honda stala první automobilkou na světě, která uvedla do silničního provozu automobil poháněný palivovými články a nabídla jej tak běžným uživatelům, dodala vůz Honda FCX fleetovým zákazníkům ve Spojených státech a v Japonsku. Chceme i nadále zajímat vůdčí pozici ve vývoji technologie palivových článků ve světě, včetně Evropy. Toto memorandum potvrzuje náš závazek.“

Memorandum o porozumění bylo podepsáno za přítomnosti dánského ministra dopravy a ředitele Mezinárodní Energetické Agentury (IEA) a Ředitelství pro udržitelnou energetickou politiku a technologie na konferenci 3GF (Global Green Growth Forum) v Kodani.

 

Organizace, které podepsaly MoU pro severské země:

Výrobci automobilů

Toyota Motor Corporation (Japonsko)

Nissan Motor Co. Ltd. (Japonsko)

Honda R&D Europe GmbH (Německo)

Hyundai Motor Company (Korejská republika)

Společnosti pro rozvoj vodíkové infrastruktury

HyOP AS (Norsko)

H2 Logic A/S (Dánsko)

Copenhagen Hydrogen Network A/S (Dánsko)

Severské nevládní organizace

HyNor Norway

Hydrogen Sweden

Icelandic New Energy

Hydrogen Link Denmark Association

Scandinavian Hydrogen Highway Partnership (SHHP)