ostrovy aut na elektrický pohon | Trendy | autoweek.cz

Ostrovy aut na elektrický pohon

Ostrovy aut na elektrický pohon

16.06.2010 | Rybecká Ivana | Trendy

Představte si svět, kterému vládnou elektrické automobily.

Odlehlé ostrovy Goto ve Východočínském moři, nacházející se asi 100 km od Nagasaki, se mění ve světovou laboratoř pro masivní vývoj elektrických automobilů. Ostrovy bývaly známé pro svou nedotčenou přírodu a staré kláštery. Brzy budou známé jako ostrovy elektrických automobilů. V dubnu zde byl zahájen rozsáhlý pilotní projekt jejich provozu.

Ostrovy jsou pro takový experiment ideální. Největší ostrov ze souostroví Fukue měří napříč 26 km. Pokud vám dělá starost dojezd elektrických automobilů, jeďte na ostrov Nakadori. Je 40 km dlouhý a jeho šířka nepřesahuje 8 km. Počet obyvatel na ostrovech klesá a populace stárne. Ceny benzinu jsou vysoké. Náklady na dopravu benzinu na ostrovy jsou tak vysoké, že cena pohonných hmot zde patří k nejvyšším v Japonsku. Elektřina, kterou přivádí podmořský kabel, je naopak levná.

To, co ostrovu Fukue chybí do velikosti, vynahradí počet dobíjecích stanic. V celém Japonsku existuje jen 150 rychlodobíjecích stanic. Na ostrovech Goto jich brzy bude 15. Nikde jinde na světě nemají tak dobře rozvinutou elektrickou dopravní infrastrukturu.

V březnu bylo na ostrov dovezeno 100 dobíjecích automobilů. Čtvrtinu vozů v půjčovnách již tvoří elektrické automobily, převážně Mitstubishi i-MiEV. Půjčovny jsou velmi oblíbené. Vozy přijdou stejně draho jako automobil se spalovacím motorem. Elektřinu dotuje místní vláda, takže nájemci si vozy dobíjejí zdarma. Místní lidé se pravidelně radí, jak systém dále zlepšovat. Navrhují například vozy vybavit přenosnými generátory pro případ, že někomu dojde proud v akumulátorech.