name | autoweek.cz

Škoda dodala 100. vůz Fabia R5 zákazníkovi

06.01.2017 | | Tiskové zprávy

Jubilejní 100. vůz Škoda Fabia R5 v Mladé Boleslavi převzal nizozemský tým Erika Weverse. Jde o model, který roce 2016 vyhrál titul ve FIA Mistrovství světa v rallye (WRC 2), tři kontinentální šampionáty a deset národních titulů.
„Toto jubileum ukazuje, jak žádaný je náš nejnovější soutěžní speciál po celém světě a jak dobrou práci naše oddělení zákaznického sportu odvádí. Úspěchy továrního týmu, jako je první zisk titulu mistra světa, jsou nejlepší reklamou pro prodej tohoto vozu s turbomotorem. Náš tovární tým a zákaznický sport si tak mohou být navzájem prospěšní. Vůz Škoda Fabia R5 tak můžeme stále rozvíjet dál,“ říká šéf Škoda Motorsportu Michal Hrabánek.

Vůz Škoda Fabia R5 dostal zelenou pro účast na tratích rallye po celém světě v dubnu 2015, kdy úspěšně prošel homologací Světové automobilové federace FIA. Soutěžní speciál je podle předpisů FIA vybaven turbomotorem o objemu 1,6 l. To je podstatná změna oproti dvoulitrovému nepřeplňovanému zážehovému motoru předchozího modelu Fabia Super 2000. Do přesného nastavení a optimální souhry vysoce moderních součástí investoval tým Škoda Motorsport 15 měsíců intenzivní vývojářské práce.

Oddělení zákaznického programu Škoda Motorsport nabízí kromě prodeje také kompletní péči. Každý nový zákazník může po koupi vozu Škoda Fabia R5, který v základní verzi stojí 180 000 eur, počítat také s technickou podporou značky Škoda a dodávkami originálních dílů.

„Náš vůz Škoda Fabia R5 jezdí u zákazníků téměř po celém světě - v Austrálii, Africe, Asii, Evropě či Jižní Americe. A naše Škoda Fabia R5 je všude výborná, ať je to ve velkém horku nebo na sněhu a ledu. To, že jsou naši zákazníci spokojení, ukazuje i naše objednávková kniha, která je i na rok 2017 zaplněná,“ říká Šárka Králová, vedoucí zákaznického programu Škoda Motorsport.

Ve WRC 2 získala tovární posádka Škoda Esapekka Lappi/Janne Ferm poprvé titul mistrů světa. Na druhém místě v celkové klasifikaci skončili Teemu Suninen/Mikko Markkula s vozem Škoda Fabia R5 soukromého týmu ORECA.

Zákaznické vozy Škoda Fabia R5v roce 2016 vyhrály tři kontinentální a regionální mistrovství. Gustavo Saba si zajistili pohár pro vítěze ve FIA Codasur mistrovství Jižní Ameriky, Gaurav Gill získal díky dokonalé bilanci šesti vítězství v šesti podnicích sezóny pátý titul za sebou ve FIA Asijsko-pacifickém mistrovství (APRC) a Násir Al-Attíja se stal šampionem Středního východu.

Druhé místo v celkové klasifikaci APRC obsadil Fabian Kreim, který poprvé získal národní mistrovský titul v rallye v Německu a zajistil tak jeden z deseti národních titulů, které byly získány s vozem Škoda Fabia R5. V českém mistrovství v rallye (MČR) si podruhé za sebou zajistila titul tovární posádka Škoda Jan Kopecký/Pavel Dresler, která při deseti startech od premiéry vozu Škoda Fabia R5 nebyla poražena. V Belgii triumfoval v národním mistrovství počtvrté za sebou Freddy Loix a poté oznámil svůj odchod z rallyového sportu. Rovněž mimořádně pozoruhodný byl titul, který získal Kalle Rovanperä, který se v 16 letech stal nejmladším šampionem v rallye v historii Lotyšska.

Se zákaznickými vozy Škoda Fabia R5 triumfovalo šest dalších národních mistrů: Norbert Herczig (Maďarsko), Pavel Valoušek (Slovensko), Esben Hegelund (Dánsko), Desi Henry (Irsko/National Forest Championship), Sylvain Michel (Francie/asfalt) a Gustavo Saba (Paraguay).

V roce 2017 by měla tato úspěšná série pokračovat: do bojů o titul v mistrovství světa, kontinentálních šampionátech a národních mistrovstvích se zapojí více než 100 vozů Škoda Fabia R5.