name | autoweek.cz

Peugeot podruhé vítězí v Silk Way Rally

22.07.2017 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Cyril Despres a David Castera proměnili dva starty v Silk Way Rally ve dvě vítězství. S Peugeotem 3008 DKR zvítězili s náskokem 1 hodiny a 5 minut po ujetých 9599 km, z nichž 4094 km byly měřené úseky.
Peugeot opět triumfoval v Silk Way Rally, která se jela po dobu dvou týdnů z Ruska do Číny. Loni tuto soutěž rovněž vyhrál díky Cyrilu Despresovi. Francouzská značka vyjížděla z Moskvy se třemi vozy: jedním Peugeotem 3008 DKR Maxi, který řídil Sébastien Loeb, a dvěma současnými Peugeoty 3008 DKR, které v lednu triumfovaly při Rallye Dakar.

Peugeot byl ve vedení po každém ze 13 dní Silk Way Rally zásluhou posádek Sébastien Loeb/Daniel Elena, Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret a Cyril Despres/David Castera. Celkově „Tým snů“ Peugeotu vyhrál 10 etap, v 7 se umístil na prvním a druhém místě a 2x obsadil všechny stupně vítězů.

Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret dojeli na pátém místě a vyhráli pět etap. Jejich šance na vítězství zhatilo převrácení ve 4. etapě, kdy ztratili mnoho času nutnou opravou vozu během etapy.

Zatímco tři posádky provázely při Silk Way Rally různé osudy, jejich soutěžní vozy prokázaly svou rychlost a spolehlivost. Představením Peugeotu 3008 DKR Maxi při ostré soutěžní jízdě si inženýři Peugeotu Sport potvrdili, že se jejich práce ubírá správným směrem. Peugeot 3008 DKR Maxi má širší rozchod a další technická vylepšení, která se při Silk Way Rally testovala pro použití v Rallye Dakar v příštím roce. Sébastien Loeb v soutěži po celý první týden vedl impozantním tempem a vyhrál čtyři etapy. V době, kdy měl více než hodinový náskok den po odpočinkovém dni v Urumqi havaroval. Když jel mimo trať, aby se vyhnul kamenitému korytu řeky, jeho vůz najel do odvodňovacího kanálu a silně se poškodil. Třebaže bylo možné DKR Maxi opravit, Loeb měl vymknutý prst a nemohl pokračovat.

Cyril Despres po Loebově nehodě převzal vedení, neboť jel od startu do cíle bezchybně. Měl pouze dva problémy, když v prvním týdnu uvízl ve výmolu a když se usadil na vrcholu duny tři dny před koncem. To mu nezabránilo potvrdit své druhé vítězství po vynikající kariéře na motocyklu.

Stéphane Peterhansel, vítěz letošní Rallye Dakar a nejúspěšnější jezdec v historii Dakaru, o své šance na vítězství přišel první týden, když po nehodě ztratil dvě hodiny. Přesto se ze dna celkové klasifikace neúnavně probojovával zpět mezi pětici nejlepších a zajel při tom více nejrychlejších etapových časů než jakýkoli jiný jezdec. Kromě toho v závěrečných etapách plnil zásadní roli Despresova „anděla strážného“ a pomáhal svému kolegovi udržet vedení tím, že mu byl nablízku pro případ jakýchkoli problémů. To se ukázalo být neocenitelné, neboť Despres mohl jet s vědomím, že mu pomůže.

Bruno Famin, ředitel Peugeot Sport/týmový manažer Peugeot Total
„Jak jsme očekávali, nebo možná dokonce více než jsme očekávali, si Silk Way Rally vybrala od svých soutěžících obrovskou daň, když dva naše vozy postihly nehody. A byly v dobré společnosti, neboť mnoho soutěžících čelilo stejným problémům. Takže to byla velmi náročná soutěž, ale to je přesně to, co vyhledáváme, protože hledáme obtížné zkoušky, neboť své vozy připravujeme na Dakar.
Celkově jsem byl velmi šťastný nejen kvůli tempu, ale zejména ze spolehlivosti našich vozů. Kromě menšího problému s posilovým řízením, který měl Cyril, jsme neměli žádné větší problémy, což bylo velmi povzbuzující. Vypadá to, že Peugeot 3008 DKR Maxi je každopádně zdokonalením, neobjevily se dosud žádné nevýhody v porovnání se současným vozem. Gratuluji Cyrilovi Despresovi a Davidu Casterovi, kteří po celou soutěž pracovali bezchybně a dosáhli své druhé vítězství.“

Cyril Despres, jezdec Teamu Peugeot Total, vítěz Silk Way Rally 2016 a 2017
„Byla to fantastická soutěž, obrovské dobrodružství a jsem šťastný, že svým dalším vítězstvím jsem opět postoupil ve svém vývoji jako jezdec v autě v soutěži, kterou mám velmi rád. Vyjet z Moskvy a dojet do Číny… to je skutečně úžasná akce. Během celé soutěže jsme spolu s Davidem neudělali větší chyby, což bylo pro vítězství skutečně rozhodující, a také to, že jsme měli spolehlivý vůz.“

Stéphane Peterhansel, jezdec Teamu Peugeot Total, 5. v celkovém pořadí Silk Way Rally 2017
„Na konci této soutěže mám smíšené pocity. Na jedné straně, pokud jde o mě, jsem zklamán, neboť jsem závodník a jediný výsledek, který mě skutečně zajímá, je vítězství! Na druhé straně mám velkou radost z Cyrila a celého týmu Peugeot za další vítězství a také mne těší, že jsme mu mohli pomáhat. V průběhu soutěže jsme viděli, že vozy jsou rychlé i spolehlivé. Myslím, že Maxi je krokem kupředu, ačkoli Sébastien je tak rychlý jezdec, že je těžké říci, kolik rychlosti pochází od něj a kolik od vozu.“