name | autoweek.cz

Šéf společnosti Bosch volá po lepším vzdělávání

Šéf společnosti Bosch volá po lepším vzdělávání

11.09.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

S ohledem na nedostatek kvalifikovaných pracovníků prosazuje šéf společnosti Bosch Stefan Hartung lepší vzdělávací systém v Německu. „Kvalifikovaní zaměstnanci jsou konkurenčním faktorem,“ varoval.

Šéf technologické skupiny Bosch Stefan Hartung na veletrhu IAA Mobility v Mnichově vyzval ke zlepšení vzdělávacího systému v Německu. „Demografický vývoj prohloubí nedostatek kvalifikovaných pracovníků v Německu aniž by se ukazovalo nějaké jednoduché řešení - v budoucnu nám pomůže pouze kvalifikovaná imigrace a dobrý vzdělávací systém.“

 

„Je tragické vidět, kolik je v Německu mladých lidí, kteří předčasně ukončili studium, a neškolených lidí. To by se stávat nemělo. Proto jedním z nejdůležitějších konkurenčních faktorů rychlá modernizace vzdělávacího systému, aby společnosti mohly získávat talenty, které potřebují,“ dodal Hartung.

 

„Software je pro dodavatele v automobilovém průmyslu stále důležitější. Pokud jde o hledání vývojářů, Bosch si v Německu zatím vede velmi dobře. Bude to ale takhle i následujících 30 let? To si netroufám předvídat. V MINT profesích nevidím rostoucí potenciál talentů už jen kvůli malému počtu lidí, kteří v současnosti tyto obory studují,“ řekl Hartung. Zkratka MINT zahrnuje profese a předměty z oblasti matematiky, informatiky, přírodních věd a techniky.

 

„Důležitější než samotný počet vývojářů je však jejich kvalifikace. Jde o to mít ty nejlepší. S využitím umělé inteligence zde bude také možné zvýšit produktivitu. Pokud se ale produktivita nezvýší, znamená to, že ztratíme přidanou hodnotu proti ostatním regionům,“ řekl Hartung.