name | autoweek.cz

Automobilky registrují klesající poptávku

Automobilky registrují klesající poptávku

04.08.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Výrobci automobilů začínají sledovat klesající poptávku v důsledku rostoucí inflace. Poukazuje na to analýza agentury Reuters.

Výrobci automobilů hlásí klesající poptávku po nových automobilech v Evropě a Severní Americe, zatímco podle analytiků přibývají doklady toho, že spotřebitelé se brání vyšším cenám a nechávají si hotovost na nezbytné záležitosti.

 

Ačkoli některé luxusní značky jako Ferrari a Mercedes zvýšily odhad prodeje vzhledem k pokračující vysoké poptávce po jejich špičkových modelech a Lamborghini hlásí vyprodanou produkci na příští dva roky, vyhlídky pro většinu odvětví jsou mnohem pochmurnější.

 

Čekací doby na nově objednaná auta se zkracují, protože záznamy v knihách objednávek řídnou. To se podle mnoha manažerů děje i při stále ještě pomalejší výrobě než obvykle a dodávkách výrazně nižších než v loňském roce. Výrobci automobilů dosud chránili svůj zisk zvyšováním cen, ale prudký nárůst inflace v Severní Americe a Evropě by mohl ztížit přenesení rostoucích nákladů.

 

„Počet nově příchozích objednávek klesá,“ uvedl generální ředitel BMW Oliver Zipse s poukazem zejména na Evropu.

 

„Poptávka klesá, výstražné signály platí pro Evropu a Severní Ameriku, méně už pro Čínu,“ řekl finanční ředitel Volkswagenu Arno Antlitz, i když tvrdí, že knihy objednávek jsou pro nadcházející měsíce stále plné.

 

„Inflace v Evropě a Spojených státech v posledních měsících prudce vzrostla, přičemž centrální banky varují, že vrchol může přijít až za několik měsíců, což vede k prudkému poklesu spotřebitelských a obchodních nálad. Údaje od on-line prodejců automobilů a z aukčních platforem ukázaly zpomalení poptávky už od března letošního roku. Spotřebitelé proto jsou v současné době velmi opatrní,“ řekl ředitel pro informace pro Evropu ve společnosti Cox Automotive Philip Nothard.

 

Průzkum mnichovského institutu Ifo, zveřejněný ve středu, ukázal, že počet nevyřízených objednávek německých výrobců automobilů se zmenšuje a cenová očekávání se pohybují po spirále sestupu kvůli obavám z nedostatku plynu a pokračující slabosti čínské ekonomiky.

 

„Stále častěji čelíme tomu, že domácí rozpočet stojí proti nákupu auta,“ řekl už před měsícem generální ředitel Stellantisu Carlos Tavares. Automobilka zatím přenášela vlastní rostoucí náklady na spotřebitele, ale to nemůže trvat věčně. „Je tu limit pro zvyšování cen,“ konstatoval Tavares.

 

„Ve Spojených státech Ford zvažuje obnovení slev a pobídek, které byly loni zrušeny kvůli obavám z problémů v dodavatelském řetězci. To je pojistný ventil do budoucna,“ řekl finanční ředitel Fordu John Lawler.