autoweek.cz

Chytrá autokamera Nextbase iQ Smart Dash Cam už v ČR

28.05.2024 | Vladimír Rybecký |

Nextbase iQ Smart Dash Cam poháněná umělou inteligencí je nyní dostupná v České republice. Díky systému Nextbase iQ je každé vozidlo bezpečnější, chytřejší a zabezpečenější, protože kdykoli a odkudkoli nabízí video přístup do interiéru a okolí vozidla v reálném čase. Cena začíná na 11 999 Kč.

Společnost Nextbase, globální lídr v oblasti technologií palubních kamer, uvedl na trh v České republice chytré palubní kamery iQ s umělou inteligencí a připojením k internetu věcí 4G. Kamera Nextbase iQ, která byla na veletrhu CES 2024 vyhlášena nejlepším novým bezpečnostním systémem pro vozidla podle časopisu Billboard a zařazena do seznamu nejlepších vynálezů časopisu Time, je první a jedinou platformou pro propojená vozidla na světě, která se dodává na trh s náhradními díly.

 

„Poptávka po zařízení Nextbase iQ po celém světě překonala naše odhady. Jsme velmi rádi, že můžeme vstoupit do další fáze a uvést IQ na trh v Evropě, tedy na území, kde jsme v posledních pěti letech vykazovali dominantní podíl na trhu s našimi kamerami Dash Cams řady 2,“ řekl Richard Browning, obchodní a marketingový ředitel ve společnosti Nextbase.

 

Řada Nextbase iQ

Řada chytrých autokamer iQ nabízí tři možnosti rozlišení - 1K (1080p), 2K (1440p) a 4K - a také možnost zadní kamery (1440p). Spolu s vestavěnou infračervenou kamerou v kabině jsou pokryty všechny úhly pohledu. Každá kamera Nextbase iQ poskytuje ve vozidle bezpečnost a zabezpečení, které se očekává od nejlepších systémů inteligentní domácnosti.

 

Kromě klíčových funkcí, jako jsou GPS, vylepšené infračervené noční vidění a hlasové ovládání pomocí Picovoice, představuje iQ různé světově první funkce, k nimž patří:

- Vzdálený živý náhled prostřednictvím aplikace iQ kdykoli zjistíte co se děje ve vozidle nebo v jeho okolí. Aplikace také umožňuje živé vysílání, spuštění zvukového alarmu, zobrazení historie videa, sdílení a další funkce.

- SmartSense Parking umožňuje uživatelům zapínat a vypínat vzdálená upozornění iniciovaná radarovou technologií Spatial-awareness společnosti Nextbase. Tato upozornění, která uživatele upozorňují na hrozby překračující určitý okruh kolem vozidla, jsou obzvláště užitečná, protože umožňují uživateli sledovat, zapojit se a dokonce přijmout proaktivní opatření k řešení incidentu dříve, než k němu dojde.

- Režim Guardian umožňuje nastavit parametry pro vzdálené upozornění při opuštění vozidla jinou osobou, například obsluhou, servisním mechanikem nebo dospívajícím synem či dcerou. Mezi spouštěče může patřit rychlost, agresivní akcelerace, brzdění nebo jízda mimo určitou zeměpisnou oblast (geofencing).

- Vestavěné hlasové ovládání Picovoice v několika jazycích pro snadné ovládání nových funkcí, aniž byste museli sundat ruce z volantu.

- Režim svědka, aktivovaný funkcí Picovoice, okamžitě uloží 30minutový blok videa do cloudu a v reálném čase okamžitě odešle oznámení nouzovému kontaktu, takže už nikdy nebudete čelit stresové situaci sami nebo bez důkazů.

- Automatické varování SOS pro záchranné složky s polohou a dalšími údaji, které mohou zachránit život, po vážné nehodě.

 

„Zařízení Nextbase iQ se bude neustále vyvíjet s novými verzemi firmwaru a dalšími funkcemi po celou dobu vlastnictví, bez ohledu na datum nákupu. Nextbase iQ se nepodobá ničemu, co je dnes na trhu. Nastavuje nové měřítko pro palubní kamery. Ale co víc, vytváří zcela novou kategorii tím, že rozšiřuje špičkovou konektivitu ve stylu chytré domácnosti do automobilu a zpřístupňuje pokročilé technologie propojených automobilů všem bez ohledu na stáří, typ nebo hodnotu jejich vozidla,“ řekl Ceri Hill, Director of Engineering společnosti Nextbase.

 

Nastavení: jednodušší než kdy dříve

Novinkou pro Nextbase iQ je přiložená sada OBD-Hardwire Kit, která uživatelům umožňuje rychlé a bezpečné nastavení zařízení bez speciálního nářadí nebo profesionálního mechanika. Konektor OBD umožňuje připojení iQ k napájení vozidla pro funkce, jako je SmartSense parking, a také napájení zařízení za jízdy bez vybíjení baterie vozidla.

 

Pro uživatele, kteří chtějí svůj iQ připojit přes pojistkovou skříňku, je součástí dodávky také běžná sada pro pevné připojení. U všech modelů je předinstalována 64GB karta SD Nextbase. Pro uživatele, kteří potřebují větší úložnou kapacitu, nabízí Nextbase SD karty průmyslové třídy s kapacitou až 256 GB.

 

Plány ochrany

Nextbase nabízí uživatelům iQ maximální flexibilitu při výběru předplatného, počínaje bezplatným tarifem Solo, který uživatelům poskytuje nejlepší ochranu videozáznamů z autokamer Nextbase Dash Cam, jaká je dostupná na trhu. Pokud se uživatelé rozhodnou využívat chytré funkce připojené ke 4G, je připravena nabídka Protect (179 Kč/měsíčně) nebo Protect plus (199 Kč/měsíčně). Vybrat si mohou mezi měsíčním nebo ročním předplatným, využít slevy za roční závazek, nebo se rozhodnout pro aktivaci po jednotlivých měsících a zvolit si plné pokrytí a konektivitu pouze v případě potřeby.

 

Dostupnost a ceny

Na trhu jsou tři modely iQ v různých cenových relacích. Model s rozlišením 1K @ 1080p vpředu/1080p v kabině je k dispozici za 11 999 Kč. Model s rozlišením 2K @ 1440p vpředu/1440p v kabině za 13 999 Kč. Model s rozlišením 4K @ 4k vpředu/1440p v kabině za 14 999 Kč. Zadní kamera iQ @ 1440p za 4 299 Kč.

 

Zákazníci, kteří si v období od 22. května do 31. července 2024 zakoupí Nextbase iQ, mohou využít speciální tříměsíční zkušební předplatné zdarma (Protect, nebo Protect Plus) prostřednictvím aplikace Nextbase. To zahrnuje nouzové volání SOS, cloudové úložiště, živý náhled a mnoho dalšího.