name | autoweek.cz

Chery míří do Itálie

Chery míří do Itálie

18.03.2024 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Čínská automobilka Chery jedná s italskou vládou o vybudování závodu na montáž vozidel, který by konkuroval domácím operacím koncernu Stellantis a jeho značky Fiat.

Jak upozorňuje agentura Reuters, jednání mezi čínskou automobilkou Chery a italskou vládou může působit překvapivě vzhledem ke geopolitickému napětí mezi Evropou a Čínou. Jenže vláda v Římě chce zvýšit výrobu automobilů v zemi na 1,3 milionu vozů ročně - přeloženo: potřebuje zajistit pracovní místa.

 

Chery zase potřebuje výrobní základnu v Evropské unii jako zajištění proti připravovaným clům. Také ostatní čínští výrobci se snaží stavět továrny mimo Ćínu, zatímco politici v Evropě a Spojených státech chtějí postavit vyšší zdi proti dováženým čínským autům.

 

Vedoucí reprezentanti čínského průmyslu i pekingská vláda zrychlují na cestě, kterou už projeli japonští výrobci automobilů v 80. letech a jihokorejští je následovali o deset let později. Nyní desítky tisíc pracovních míst ve Spojených státech, Velké Británii a Evropě závisí na továrnách vlastněných nebo zásobujících Toyotu, Hondu, Hyundai a další asijské automobilky.

 

Chery plánuje mít v Evropě ve střednědobém horizontu tři značky (Jaecoo, střední Omoda a luxusní Exeed Exlantix) a téměř tucet modelů. Na rozdíl od většiny čínských výrobců se Chery při expanzi do Evropy nezaměřuje pouze na elektromobily, ale také na spalovací motory a samozřejmě i hybridy. Chery rozšiřuje své vývojové středisko v Raunheimu u Frankfurtu, které se během pěti let vyvinulo v důležité výzkumné, vývojové, testovací a konstrukční centrum.