name | autoweek.cz

Členské společnosti ČLFA připraveny financovat elektromobily

Členské společnosti ČLFA připraveny financovat elektromobily

18.03.2024 | Vladimír Rybecký | Tiskové zprávy

Členské společnosti ČLFA odhadují, že se státní podporou nákupu elektromobilů jich měsíčně profinancují 500.

Přibližně 500 elektromobilů měsíčně profinancují podle kvalifikovaného odhadu členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) s využitím startujícího programu Záruka Elektromobilita od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (MPO). Bude se tak jednat o výrazný impuls v rozvoji elektromobility u nás. Podle nedávného průzkumu společnosti EY pro ČLFA totiž uvedlo 35 % firem jako důvod nezájmu o elektromobily chybějící dotační podporu pro jejich výhodnější nákup.

 

„Příklady ze zahraničí ukazují, že dostupné financování je klíčové pro přechod k nízkoemisní mobilitě. Proto nový dotační program MPO, který má v České republice podpořit zejména rozvoj elektromobility, vítáme a už teď víme, že významně přispěje k nastartování poptávky na straně našich klientů. Členské společnosti ČLFA patří mezí významné podporovatele bezemisní dopravy. Jen v minulém roce profinancovaly každý třetí prodaný elektromobil v Česku. Konkrétně se jednalo o 2047 elektromobilů,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace. Vloni bylo v ČR zaregistrováno celkem 6640 nových elektromobilů.

 

„Národní rozvojová banka (NRB) jako poskytovatel podpory nabízí záruku k úvěru živnostníkům, podnikatelům a firmám bez rozdílu velikosti. Cílem programu Záruka Elektromobilita je podpořit zvýšení podílu vozidel na alternativní paliva a výstavbu dobíjecích stanic. Výsledek kvalifikovaného odhadu ČLFA a zájem o nákup bezemisních vozů nás proto velice těší,“ dodává Pavel Křivonožka, člen představenstva Národní rozvojové banky (NRB).

 

Do programu Podpora Záruka Elektromobilita se ze strany České leasingové a finanční asociace zapojí 12 členských společností, které budou zprostředkovávat zvýhodněné úvěry (státní finanční podpora až 200 000 Kč na jeden elektromobil) a bankovní záruku od Národní rozvojové banky.

 

Zatímco v celé Evropské unii byl v minulém roce podíl elektromobilů na prodeji nových osobních vozidel 15 %, v ČR to byla podle statistik serveru Čistá doprava jen 3 %.

 

Program Záruka Elektromobilita výzva se skládá ze dvou částí. První částí je finanční příspěvek na nákup bezemisních vozů (elektromobilů a aut na vodík) a druhá na pořízení dobíjecích míst. U osobních vozů může podpora dosáhnout až 200 000 Kč, u nákladních či vozů na vodík až 300 000 Kč. Na pořízení dobíjecích stanic lze získat příspěvek od 50 000 do 150 000 Kč.

 

Druhou část tvoří bankovní záruka za komerční úvěr, kterou poskytne Národní rozvojová banka úvěrové společnosti, u které firma vůz či případně dobíjecí stanici bude financovat. Tato podpora rozšíří nabídku i pro živnostníky a menší a střední podniky, kteří by při standardních podmínkách financování nemuseli na pořízení elektromobilu dosáhnout. Finanční příspěvek nebude možné získat bez zaručovaného úvěru.

 

Firmy mohou moci žádat o příspěvek od 18. března 2024 u úvěrových společností, které mají uzavřenou spolupráci s Národní rozvojovou bankou. Příspěvek lze získat na pořízení osobních vozů v hodnotě od půl milionu do 1,5 milionu Kč podle podmínek programu. V segmentu nákladních vozidel platí limit na jedno vozidlo 2,5 milionu.