fiat proměnil 500l v crossover trekking | Aktuality | autoweek.cz

Fiat proměnil 500L v crossover Trekking

Fiat proměnil 500L v crossover Trekking

28.04.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Fiat ukazuje, jak lze z minima vytěžit maximum, když minivan 500L proměnil v crossover. Fiat 500L Trekking kombinuje protiprokluzový systém Traction+ a úsporné motory TwinAir a MultiJet.

Fiat 500L vznikl na rozšířené platformě Fiatu Punto, tedy modulární platformě SCCS vyvinuté ještě ve spolupráci Fiatu a GM. Fiat 500L byl navržen tak, aby se některé díly nosné struktury daly snadno vyrábět v několika verzích, což v kombinaci se společnými karosářskými díly vytváří prostor pro produkci velkého počtu variant.

Fiat připravuje tři základní podoby tohoto vozu: pětimístný minivan 500L, crossover 500L Trekking a sedmimístný 500XL o 200 mm delší než 500L a se třetí řadou sedadel, které je možné složit do podlahy ale nikoliv vyjmout.

Verze 500L Trekking zaujme úpravami dodávajícími vozu vzhled off roadu. Nezůstává ale jen u vnější podoby. Stejně jako Fiat Panda Trekking také 500L Trekking používá pohon předních kol standardně  doplněný o inovativní systém Traction+ zlepšující záběrové schopnosti. Tento systém úspěšně nahrazuje pohon 4x4 a přitom je mnohem lehčí. Jde o vylepšený protiprokluzový systém zlepšující chování vozu na kluzkém povrchu. Používá speciální software spolupracující se stabilizačním systémem ESC. Kromě ovládání brzd elektronicky působí i na činnost samosvorného elektromechanického diferenciálu. Systém Traction+ se spouští tlačítkem na středové konzoli.

Fiat 500L Trekking používá stejné motory jako 500L, ale pro turbodiesely je zde k dispozici i robotizovaná převodovka Dualogic.

Při rozvoru náprav 2612 mm je Fiat 500L Trekking dlouhý 4140 mm. Verze Trekking se od modelu 500L liší i podobou interiéru mj. i použitím odlišných materiálů. Uchovává si ale všechny přednosti základní podoby 500L, tedy díky ve velkém rozsahu přestavitelným zadním sedadlům všestranně využitelný interiér i možnost přepravy předmětů o délce až 2,4 m. Interiér s vysokou pozici za volantem je největší v rámci tohoto segmentu, a to především vzadu. Podle polohy zadních sedadel má objem zavazadlového prostoru 350 až 430 l.

Všechny verze Fiatu 500L, tedy i Trekking, vyrábí společnost Fiat Automobili Srbija (FAS) v Kragujevaci v Srbsku. Verze 500L Trekking se bude prodávat i v USA.

  • Fiat proměnil 500L v crossover Trekking
  • Fiat proměnil 500L v crossover Trekking
  • Fiat proměnil 500L v crossover Trekking
  • Fiat proměnil 500L v crossover Trekking
  • Fiat proměnil 500L v crossover Trekking