name | autoweek.cz

Kolokvium o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR

Kolokvium o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR

13.02.2017 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Vláda ČR a zástupci českého automobilového průmyslu budou na Kolokviu o budoucnosti automobilového průmyslu v České republice diskutovat otázky budoucnosti. Cílem je nastavení podmínek pro rozvoj automobilového odvětví v České republice.
Sdružení automobilového průmyslu – AutoSAP připravilo jednání profesních odborníků se členy vlády ČR o budoucnosti tuzemského automobilového průmyslu. Kolokvium bude strategickým jednáním, jehož cílem je příprava kroků pro udržení konkurenceschopnosti tuzemského autoprůmyslu. Hlavními tématy bude příprava České republiky na nástup e-mobility, digitalizace, konektivity či autonomního řízení. Kolokvium o budoucnosti automobilového průmyslu v České republice se uskuteční 16. února v Mladé Boleslavi.
 
Řada významných představitelů politického života, mimo jiné i předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další členové vlády, ekonomie a odborů zde bude diskutovat o otázkách a budoucích šancích domácího automobilového průmyslu. Kromě členů představenstva Sdružení automobilového průmyslu, zástupců automobilek i dodavatelů se zúčastní také další klíčoví protagonisté témat budoucnosti, například zástupci firem Valeo, ČEZ, EY a Fakulty dopravní ČVUT.
 
Automobilový průmysl je v České republice jedním z pilířů ekonomiky a zajišťuje prosperitu a technický pokrok. Vytváří 9 % hrubého domácího produktu České republiky a s více 150 000 zaměstnanci je jedním z nejdůležitějších zaměstnavatelů se stoupající tendencí. Na automobilový průmysl připadá 25 % českého exportu. Představitelé AutoSAP opakovaně upozorňují, že automobilový průmysl v příštích 10 letech projde výraznější změnou, než za posledních 50 let, se zásadními dopady na rozvoj obcí a měst, infrastruktury, i do způsobu života lidí obecně. Konference proto chce generovat nové impulsy pro další růst moderní individuální mobility.
 
Prezident AutoSAP Bohdan Wojnar k tomu řekl: „Pro členské firmy automobilového sdružení je podstatné, aby vláda, s ohledem na význam automobilového průmyslu pro českou ekonomiku, nastupující trendy včas zohlednila v legislativě, v připravovaných strategiích a koncepcích. Ve vyspělém průmyslovém světě jsou přípravy společnosti na rychlé inovační změny už v pohybu. V České republice máme jedinečné předpoklady s nimi udržet krok.“
 
Předseda představenstva společnosti Škoda Auto Bernhard Maier v kolokviu spatřuje velkou šanci pro českou ekonomiku i celou zem: „Automobilový průmysl stojí před hlubokými změnami a novými průkopnickými časy: digitalizace, elektrifikace a urbanizace stále intenzivněji proniká i do automobilového průmyslu, do našich produktů a do jejich využívání. Tím vznikají nové oblasti podnikání, které skrývají velký potenciál a otevírají nové šance. Musíme v našich závodech včas vytvořit správné předpoklady pro automobily zítřka, abychom mohli v budoucnu pokračovat v úspěšném kurzu českého automobilového průmyslu.“
 
Kolokvium chce vytvořit růstové impulsy a nastavit podmínky pro úspěšnou budoucnost českého automobilového průmyslu. V centru pozornosti kolokvia proto stojí digitální technologie, témata vzdělávání, elektromobilita a koncepty mobility budoucnosti ve spojení s autonomně řízenými vozy.