čtvrtstoletí od spojení barum s continentalem | Auto archív | autoweek.cz

Čtvrtstoletí od spojení Barum s Continentalem

Čtvrtstoletí od spojení Barum s Continentalem

08.03.2018 | | Tiskové zprávy

Smlouva o společném podniku s koncernem Continental vstoupila v platnost před 25 lety 1. března 1993. Od tohoto dne se datuje vznik společnosti Barum Continental spol. s r. o., současného Continental Barum s.r.o. Produktivita a efektivita výroby vzrostla za posledních 25 let 8x.
Oproti roku 1993 došlo k sedminásobnému navýšení produkce osobních plášťů a dokonce čtrnáctinásobnému v nákladních pláštích.
 
Historie otrokovické pneumatikárny sahá až do roku 1932, kdy firma Baťa ve Zlíně vyráběla první autopláště, ale i dopravní pásy a klínové řemeny. Pneumatiky nejdříve sloužily k obutí nákladních vozidel, která distribuovala po Evropě obuv z baťových závodů. Později se vyráběly také osobní pneumatiky Pneu Baťa, které propagoval už v roce 1935 i Vlasta Buria. V roce 1966 byla zahájena výstavba nové pneumatikárny v Otrokovicích a k slavnostnímu otevření došlo o šest let později.
 
Za dlouhá léta fungování gumárenství v regionu firma měnila své jméno a strukturu. V padesátých letech se jednalo o národní podnik Rudý říjen Gottwaldov, později Otrokovice, v osmdesátých letech o Barum - Rudý říjen Otrokovice, po roce 1990 o Barum a. s. Otrokovice a do kupónové privatizace vstoupil podnik pod názvem Barum Holding spojením firem Barum o.p. Zlín, Barum a. s. Otrokovice a Mitas a. s. Praha.
 
Po roce 1989, spolu s přechodem k tržní ekonomice a nárůstem konkurence na trhu, se pro mnoho podniků stalo životní nutností navázat spolupráci s úspěšnou a zavedenou zahraniční firmou. Německý koncern Continental vstoupil do Barum a. s. Otrokovice podpisem smlouvy o joint-venture 21. prosince 1992. Dohoda začala platit od 1. března 1993, kdy rovněž vznikla společnost s ručením omezeným Barum Continental.
 
Zatímco v roce 1993 činila roční produkce osobních pneumatik 2,5 milionu kusů, po 25 letech se v otrokovickém závodě vyrobí téměř 21 milionů plášťů. V letech 2007 a 2011 bylo vyrobeno dosud nejvyšší množství osobních plášťů, a to 21,3 milionu v rozměrových řadách od 13“ do 24“. Momentálním trendem je produkce složitějších, vysokorychlostních plášťů (UHP) či pneumatik s technologií ContiSeal a ContiSilent.
 
Podobný razantní rozvoj prodělala i výroba nákladních a průmyslových plášťů. Před 25 lety se jich v Otrokovicích vyrábělo 115 000 kusů, loni to ale bylo již rekordních 1,6 milionu v obou výrobkových kategoriích. Produktové portfolio je také velmi široké – od 8“ do 24“.
 
I ve strojírenském odvětví, ve výrobě vulkanizačních forem, došlo k výraznému rozvoji. V roce 1993 se jich zde nevyrábělo ani 100 kusů ročně. Aktuálně je roční produkce VFC (Výroba forem Continental) 1200 vulkanizačních forem pro osobní pneumatiky.
 
Koncern Continental má v současné době 22 pneumatikáren po celém světě a ta otrokovická je tou největší, co se počtu všech vyráběných kusů osobních plášťů týče. Otrokovický Continental Barum se specializuje na výrobu prémiových plášťů Continental, ale v jeho portfoliu samozřejmě nechybí ani nejznámější lokální značka pneumatik Barum. Dalšími vyráběnými koncernovými značkami jsou například Matador, Uniroyal, Semperit a General Tire.
 
Všechny vyrobené osobní pneumatiky z Otrokovic tvoří 6,6 % evropské spotřeby plášťů a v kategorii nákladních je to dokonce ještě o 5 % více, kdy otrokovická produkce pokryje více než 11 % poptávky na evropském kontinentu.
 
Jednatel společnosti Libor Láznička ke čtvrtletí trvající spolupráci poznamenává: „Spojení s koncernem Continental v roce 1993 jistě patřilo k významnému strategickému rozhodnutí, které přineslo zvýšení produktivity a efektivity výroby. Během uplynulých 25 let bylo v Otrokovicích investováno 35 miliard korun do moderních výrobních technologií, výstavby a rozšíření výrobního areálu.“
 
Od roku 1993 bylo v otrokovické pneumatikárně vyrobeno celkem 390 milionů plášťů pro osobní automobily, 13 milionů těžkých i lehkých nákladních plášťů a v kategorii průmyslových plášťů je to téměř 1,5 milionu kusů.