originální představení opelu zafira | Aktuality | autoweek.cz

Originální představení Opelu Zafira

Originální představení Opelu Zafira

08.02.2011 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Opel zvolil pro první oficiální představení třetí generace modelu Zafira zcela originální způsob - virtuální prezentaci. Skutečné auto se jako koncept Zafira Tourer objeví počátkem března na autosalonu v Ženevě. Koncept se shoduje s tím, co nám Opel předvedl na podzim.

Šéfdesignér Opelu Mark Adams podobu nové Zafiry představil na videu, na němž drží v ruce iPad z něhož vystupuje hologram nového konceptu. Vzhledem k tomu, že jsem již měl možnost skutečnou Zafiru vidět, mohu potvrdit, že hologram zcela odpovídá realitě.

Přední partie nové Zafiry připomíná připravovaný Opel Ampera s elektrickým pohonem, zatímco celek s mnoha detaily již známými z modelů Insignia a Astra plně odpovídá novému stylu designu zavedenému právě Markem Adamsem. Oproti menšímu sourozenci Merivě je jasný zásadní rozdíl - druhé boční dveře se neotevírají opačně ani nejsou posuvné. Na hologramu je vidět panoramatické čelní okno. Méně patrné je, že přední okno je upevněné v pomocném sloupku, který je velmi tenký, takže nevadí ve výhledu. To umožnilo, aby se přední nosný sloupek posunul více dozadu, kde svou šířkou tolik nevadí. Okno také bylo lépe integrováno do bočního profilu vozu. Nová Zafira působí velmi sebevědomým dojmem, přičemž už na střední vzdálenost vůbec nevypadá jako MPV.

"Nová Zafira přijde jako úplně nová osobnost. Svou propracovaností posune kompaktní minivany na novou úroveň," řekl nám Mark Adams na podzim. "Její profil je mnohem dynamičtější. Celek nese všechny znaky nového stylu Opelu, ovšem ve zcela nové interpretaci. Především linie střechy vyvolává dojem, že se jedná o vůz exkluzivní kategorie."

"Nová Zafira je dokonalou kombinací stylu a funkčnosti. Při jejím navrhování jsme začali uvnitř, od úvahy nad tím, jak se auto běžně užívá v každodenním provozu. Na počátku proto bylo uspořádání odkládacích prostor," řekl nám v Rüsselsheimu Adams.

Nejvyšší šéf Opelu Nick Reilly nám o nové Zafiře řekl: "Zafira přijde s dalším rozšířením flexibility, s ještě lépe propracovaným interiérem a zcela novým systémem manipulace se zadními sedadly. Při obsazení čtyřmi dospělými osobami bude nabízet ve své třídě zcela bezkonkurenční komfort."

Tak jako dosud bude Zafira sedmimístná se třemi řadami sedadel. V interiéru nalezneme mnohé shody s modelem Insignia, a to především v uspořádání přístrojové desky. Na první pohled zaujmou především zcela nová, skvěle koncipovaná sedadla. Tři sedadla ve druhé řadě jsou oddělená, samostatně sklopná a po sklopení vytvářejí zcela rovnou podlahu. Zajímavostí je odkládací prostor i pro cestující ve třetí řadě sedadel vytvořený u zadních oken.

Adams ve své nejnovější prezentaci představuje novou Zafiru jako obývací pokoj na kolech, který posouvá "flexibilitu interiéru na novou úroveň propracovanosti a pohodlí." Adams k tomu dodává: "Přenesli jsme koncept obývacího pokoje na kola. Obývací pokoj je místem kam se ubíráme za odpočinkem, místem, kde chceme pobývat. Tento pocit jsme chtěli nabídnout i v minivanu, vytvořit v něm prostor v němž budete chtít pobývat."

Nová Zafira vznikla na obdobném základě jako Astra, tedy platformě Delta II s propracovanou zadní nápravou s Wattovým přímovodem. Rovněž pohonné jednotky budou vycházet z obdobné nabídky jako u Astry resp. Astry Sports Tourer. Opel Zafira bude přebírat technické inovace uvedené modelem Insignia, tedy mechatronický podvozek FlexRide, adaptibilní světlomety AFL+, sledování mrtvého úhlu, kamerový systém Opel Eye, parkovací asistent, ergonomická přední sedadla atd. Výroba nové Zafiry by se měla rozeběhnout ještě letos, aby se vůz dostal do prodeje před koncem roku.

 

  • Originální představení Opelu Zafira
  • Originální představení Opelu Zafira
  • Originální představení Opelu Zafira
  • Originální představení Opelu Zafira