bushova administrativa zvažovala bankrot gm a chrysleru | Aktuality | autoweek.cz

Bushova administrativa zvažovala bankrot GM a Chrysleru

Bushova administrativa zvažovala bankrot GM a Chrysleru

28.01.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Rok 2008 byl plný neobvyklých událostí. Ekonomika v tom roce proděla prudký pád a americký automobilový průmysl téměř přestal existovat.

Jedním z posledních rozhodnutí bývalého amerického prezidenta George W. Bushe před opuštěním úřadu v prosinci 2008 bylo poskytnutí půjčky 17,4 miliard dolarů Chrysleru a GM na zachování jejich činnosti. Tato částka, později zvýšená na 25 miliard dolarů, udržela automobilky po několik měsíců při životě.

The Detroit News ale zjistily, že Bushova administrativa tehdy stála krok před rozhodnutím o jiném přístupu. Vycházejí z ekonomického oběžníku napsaného ekonomem Larry Summersem pro nově zvoleného prezidenta Obamu. Zpráva tvrdí, že prezident Bush nejprve zvažoval rychlý bankrot obou automobilek, který by byl v lednu 2009 financován 100 miliardami dolarů z vládních zdrojů. Nakonec místo toho automobilkám poskytl překlenovací úvěr požadovaný šéfem GM Rickem Wagonerem a šéfem Chrysleru Bobem Nardellim (oba jsou na titulní fotografii) a přesunul nevyhnutelné a obtížné rozhodnutí na novou administrativu. Podle všeho to byla ta nejlepší věc, jakou mohl udělat, neboť podle Summersova názoru by předčasné tlačení automobilek do bankrotu několik měsíců předtím, než skutečně nastal, vážně poškodilo celý americký automobilový průmysl a nejen Chrysler a GM.

Výsledkem rozhodnutí Bushovy administrativy bylo, že vinu či uznání (to podle politické orientace, zda vše posuzují republikáni nebo demokraté) za provedení obou automobilek bankrotem sklízí Obamův úřad. Chrysler nakonec šel do bankrotu v dubnu a GM jej následovalo v červnu.

Chrysler už nyní federální vládě nedluží žádné peníze. Obamova administrativa získala zpět 11,2 miliard dolarů z celkové překlenovací půjčky ve výši 12,5 miliard dolarů. Obamova administrativa v dubnu a květnu 2009 půjčila GM 6 miliard dolarů a poté automobilku v červnu 2009 přiměla k bankrotu. GM tak byla poskytnuta půjčka v celkové výši 49,5 miliard dolarů. Vláda si v nově vytvořené společnosti nadále ponechává podíl 26,5 %. Ministerstvo financí odhaduje, že nakonec přijde o 23,6 miliard dolarů z překlenovací půjčky v celkové výši 85 miliard dolarů. Je to mnohem méně, než na kolik by přišla Bushem zvažovaná likvidace obou automobilek.