sdílená ekonomika našla cestu do firem | Autoservis | autoweek.cz

Sdílená ekonomika našla cestu do firem

Sdílená ekonomika našla cestu do firem

10.05.2018 | | Autoservis

Skanska jako první velká firma v České republice přišla ve spolupráci se službou Car4Way s řešením z oblasti sdílené ekonomiky. Od února využívají její zaměstnanci na principu carsharingu pět služebních aut.
Skanska vozidla provozuje ve spolupráci s firmou Car4Way, největším poskytovatelem sdílených vozů v České republice. Rozdíl mezi běžnými služebními vozy a carsharingem spočívá ve výrazném zvýšení vytíženosti aut. Těch je potřeba méně a snižuje se tím dopad na životní prostředí.
 
Princip volného carsharingu je jednoduchý: po registraci může uživatel využívat kterékoliv auto, které je součástí sítě veřejně sdílených vozů, a přitom není omezen místem, kam musí vůz vrátit - vyhrazenou lokalitou je celé město, v Praze zahrnuje lokalita fialové i modré zóny.
 
Zatímco pro normálního uživatele je taková služba dobrou alternativou, pokud se mu nevyplatí nebo nechce kupovat vlastní auto, pro firmy je to šance na ekologičtější způsob osobní dopravy, ať už využívá veřejně dostupných vozů ve volném carsharingu, nebo vyhrazených vozů v rámci komunity jako Skanska.
 
Ekologicky a ekonomicky
Ekologický přínos je jasný - auta se využívají v maximální míře. Za necelé dva měsíce se ve Skansce potvrdilo, že potřeba najetých kilometrů sice zůstává, ale vystačí na ni menší počet aut. Obecná situace je přitom jiná. V České republice je registrováno přes 5,5 milionu osobních aut, která v průměru stojí 95 % času na parkovišti. Pro firemní klienty je zajímavý i ekonomický aspekt celé věci. Auta se sdílejí v rámci celé firmy. Klesají tak pořizovací a provozní náklady. Šetří se i parkovací místa.
 
„Carsharing celkově zlepšil naše hospodaření s naším automobilovým parkem. Sdílení jako princip nakládání se zdroji podporujeme i v jiných oblastech,“ říká vedoucí oddělení nákupu Skanska Dana Hrdinová.
 
Skanska navíc rozšířila carsharingem oblast zaměstnaneckých benefitů. Zaměstnanci mohou podnikat sdílenými auty soukromé cesty. Nabídka se v takovém případě rozšiřuje na všechna vozidla, která Car4Way ve své síti nabízí. Místo carsharingové kartičky provozovatele pak stačí na odemknutí vozu zaměstnanecká karta.