rekordní jízda s elektromobilem | Trendy | autoweek.cz

Rekordní jízda s elektromobilem

Rekordní jízda s elektromobilem

11.06.2010 | Rybecká Ivana | Trendy

Automobil s elektrickým pohonem ujel rekordních 997 km na jedno nabití.

Příznivci dobíjecích automobilů z Japonského klubu elektrických automobilů se sešli na zkušební trati aby zjistili, jaký dojezd na jedno dobití umožní 74 kWh lithio-ionový akumulátor vozu Daihatsu Mira Van. Při poslední testu v listopadu 2009 se posádce podařilo ujet 552 km.

Tentokrát konstruktéři snížili hmotnost vozu použitím sedadla z karbonových vláken a pneumatik Toyo s menším valivým odporem. Dodávka používala stejný akumulátor Sanyo jako při předchozí rekordní jízdě a elektrony jí v něm došly, když bez přestávky ujela úžasných 997 km. Rekordní jízdy se účastnilo sedmnáct řidičů a jízdu trvající 27,5 hodin zvládli průměrnou rychlosti 40 km/h.

Třebaže překonání hranice 900 km na jedno nabití je bezesporu působivé, v nejbližší době na mnoho akumulátorů s kapacitou 74 kWh v sériových automobilech nenarazíme vzhledem k jejich vysoké ceně (obvykle se uvádí 1000 eur na 1 kWh). Kromě toho jízdní styl na uzavřeném okruhu byl nepochybně mimořádně konzervativní, což pro při běžném provozu nebude dosažitelné.