name | autoweek.cz

Fiat uvádí Pandinu

Fiat uvádí Pandinu

29.02.2024 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Fiat předvedl model Pandina, současnou Pandu přeměněnou tak, aby připravila místo pro novou generaci Pandy, která se představí v červenci.

Přesně před 44 lety Fiat představil první generaci modelu Panda. Po třech generacích a osmi milionech prodaných vozů ustoupí zcela nové generaci, jejíž odhalení je naplánováno na 11. červenec. Bude postavena na stejné platformě jako nový Citroën ë-C3 a bude klást důraz na elektrický pohon.

 

Fiat však nehodlá z nabídky vyřadit současnou Pandu, která se objevila už v roce 2011. Aby nedošlo k záměně, přejmenuje současnou generaci na Pandina, což je přezdívka, kterou Italové dávali svému autu. Takto bude současná Panda ve své kariéře pokračovat minimálně do roku 2027.

 

Vzhledově se moc nemění, snad až na spoustu samolepek s logem Pandina. Technicky se ale promění relativně hodně, protože musí splnit bezpečnostní požadavky podle nového standardu GSR2 se všemi předepsanými systémy ADAS. Pandina si zachovává malý motor 1,0 GSE 51 kW (70 k) s mikrohybridizací. Pro větší komfort mohou být dálková světla automatická.

 

Interiér přechází do digitální éry. Na bíle lakované přístrojové desce je nový 7“ digitální přístrojový panel se třemi různými grafickými režimy a přepracovaný volant. Nový je i 7“ dotykový displej Radio DAB. Nová sedadla se žlutým prošíváním na potahu jsou z „udržitelné“ příze.

 

Pandina dorazí na trh v létě aby pomohla Fiatu udržet si ty zákazníky, kteří na elektromobily nemají prostředky nebo je odmítají. Fiat dokonce očekává, že výroba v závodě Giambattista Vico v Pomiglio d'Arco v Itálii vzroste o 20 % aby se uspokojila poptávka zákazníků v Itálii i Evropě, protože Panda je i nadále jedničkou na italském trhu a nejprodávanějším autem segmentu miniaut v Evropě.