name | autoweek.cz

Hyundai demonstruje Metamobilitu

Hyundai demonstruje Metamobilitu

06.01.2022 | Vladimír Rybecký | Trendy

Automobilka Hyundai na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas předvádí nový technologický koncept Metamobilita s roboty fungujícími jako prostředník mezi skutečným a virtuálním světem.
Propojení inteligentních zařízení s digitálním mezisvětem Metaverse rozšiřuje mobilitu o virtuální realitu. To by mělo lidem umožnit překonávat fyzické limity pohybu v prostoru a čase. Tento koncept je známý jako Metamobilita. Různá robotická zařízení zde interagují s lidmi a poskytují jim širokou škálu služeb mobility - od automatizované individuální přepravy po dálkové ovládání robotů v chytré továrně. Hyundai očekává, že své rostoucí odborné znalosti v oblasti robotiky a umělé inteligence využije k vybudování budoucí mobilní sítě, která propojí lidské bytosti v reálném světě s předměty a úkoly ve virtuálním světě.
 
Termín Metaverse vytvořil před 30 lety Neal Stephenson, avšak pozornost přitáhl až nedávno, když společnost Facebook změnila svůj název na Meta Platforms. Odkazuje na sdílená prostředí virtuálního světa, k nimž mají lidé přístup přes internet a jež mohou využívat virtuální nebo rozšířenou realitu.
 
Inženýři předpokládají, že hranice mezi realitou a virtuálním světem se v mobilitě brzy setře. Tento strategický projekt podporuje další vývoj v robotických technologiích, jako jsou umělá inteligence a autonomní řízení. Inteligentní koncová zařízení, jako jsou zařízení používaná v kontextu „Urban Air Mobility“ (UAM), budou v budoucnu sloužit jako přístup k platformě Metaverse.
 
Dopravní prostředky jako inteligentní zařízení budou podle představ Hyundaie vytvářet přístup do virtuálního prostoru. Robotika propojuje virtuální svět s reálným a umožňuje tak virtuální zážitky i v autě. V závislosti na potřebách a přáních cestujících může vozidlo sloužit například jako konferenční místnost pro práci nebo jako trojrozměrná platforma pro videohry.
 
Na rozdíl od současné podoby virtuální reality Metaverse uživatelům umožňuje spouštět změny v reálném světě pomocí robotiky a technologie digitálního dvojčete (avatar). Virtuální reprezentace fyzických objektů, míst nebo procesů bude v budoucnu umožněna dalším rozvojem senzorů a aktuátorů. Pokud například uživatel navštíví digitální kopii svého bytu v Metaverse, zatímco ve skutečnosti není doma, může se o svého mazlíčka postarat a dokonce ho pohladit pomocí robota avatara. Inženýři tvrdí, že skutečné každodenní zážitky by byly možné také ve „virtuální realitě“.
 
„Myšlenka Metamobility spočívá v tom, že prostor, čas a vzdálenost se stávají irelevantními. Připojením robotů k metavesmíru se můžeme volně pohybovat mezi skutečným a virtuálním světem,“ řekl prezident a vedoucí divize Transportation-as-a-Service (TaaS) Hyundai Motor Group Chang Song.
 
Jeden modul, nazvaný Plug & Drive (PnD), je jednokolová robotická platforma kombinující inteligentní řízení, brzdění a pérování s elektrickým pohonem uvnitř kol, kamerami a senzory lidar pro autonomní provoz. Pro větší logistické úkoly a další služby mobility může Hyundai spojit čtyři moduly PnD, včetně jedné aplikace, která se spáruje s robotickým psem.