name | autoweek.cz

Konec německého výzkumu akumulátorů?

Konec německého výzkumu akumulátorů?

12.02.2024 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Skupina významných německých výzkumníků a společností zaslala spolkové vládě varovný dopis.

Vědci a podnikatelé v Německu varují před koncem německého výzkumu akumulátorů v důsledku škrtů v rozpočtu. Vzhledem ke klíčové roli akumulátorů v energetické transformaci by to podle nich „mohlo mít dramatické důsledky pro Německo jako technologicky vyspělou lokalitu,“ uvádějí v dopise spolkové vládě.

 

Podle obchodních novin Handelsblatt byl dopis od sdružení předních výzkumných pracovníků a společností v technologii akumulátorů KLiB (Kompetenznetzwerk Lithium Ionen Batterien) –zaslán spolkovému kancléři, ministru hospodářství a výzkumu a ministru financí. Středem jejich pozornosti je zejména ministryně pro výzkum Bettina Stark-Watzinger (FDP), která chce letos snížit financování výzkumu akumulátorů o 155 milionů eur, tedy tři čtvrtiny původně plánovaných prostředků.

 

„Technologie akumulátorů hraje ústřední roli v budoucnosti Německa jako producenta automobilů během transformace k elektromobilitě. Plánované škrty by byly tvrdou ranou pro tento důležitý výzkum v Německu,“ varoval šéf dceřiné baterie Volkswagenu PowerCo Frank Blome. Čína, Jižní Korea a USA činí opačná opatření když výrazně zvýšily své rozpočty na výzkum.

 

„Čeká německý průmysl akumulátorů potkat stejný osud jako německý solární průmysl před lety? Řezné rány jsou smrtelné. Pokud se mají články akumulátorů stát klíčovým průmyslovým odvětvím, potřebujeme spolehlivost v politice, financování výzkumu, investiční podporu a holistický plán,“ říká Dirk Abendroth, generální ředitel společnosti Customcells.