name | autoweek.cz

Namísto elektromobility CNG!

Namísto elektromobility CNG!

18.11.2011 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Na autosalonu v Los Angeles byla udělena cena Green Car of the Year. Zeleným autem roku se nestal elektromobil, ale Honda Civic s pohonem na CNG!

Cena Green Car of the Year se uděluje automobilům přinášejících hospodárnější alternativu ke stávajícím spalovacím motorům. Podle pravidel ankety je vyžadován významný měřitelný přínos pro snožování zátěže životního prostředí. Hodnotí se jen vozidla, která budou volně v prodeji ve Spojených státech k 1. lednu 2012.

Dosavadní vítězové ankety:

2006 Mercury Mariner Hybrid

2007 Toyota Camry Hybrid

2008 Chevrolet Tahoe Hybrid

2009 Volkswagen Jetta TDI

2010 Audi A3 TDI

2011 Chevrolet Volt

Dosud tedy vyhrála třikrát vozidla na hybridní pohon, dvakrát \"čisté\" turbodiesely a jednou elektromobil s prodlouženým dojezdem. Dodejme ještě, že se v USA uděluje rovněž cena Green Car Vision award, která je zaměřena především na technické inovace směřující ke snižování zátěže životního prostředí automobilovou dopravou. Tuto cenu získal v roce 2009 Chevrolet Volt, roku 2010 Nissan Leaf a letos Ford Focus Electric.

Také pro cenu Green Car of the Year byl Ford Focus Electric jasným favoritem. V prvním kole volby, z něhož do finále postoupilo pět vozů, totiž získal 39,9 % hlasů. Dalšími finalisty se staly vozy Volkswagen Passat TDI (20,3 %), Toyota Prius V (16,6 %), Mitsubishi i (12,8 %) a Honda Civic Natural Gas (10,3 %).

Jenže finálové hodnocení přineslo překvapivě odlišné výsledky, když nejvyšší ocenění získala Honda Civic Natural Gas s pohonem na zemní plyn (CNG). Podle hodnocení americké organizace pro ochranu ovzduší EPA totiž tento vůz dosáhl nejlepší hodnoty ze všech vozidel poháněných motory s vnitřním spalováním. Pro Hondu mluvilo podle poroty i to, že na jedno naplnění nádrže ujede 2,5x větší vzdálenost než elektromobily.